Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kolejne 3 tys. ha polskiej ziemi sprzedane obcokrajowcom

Treść

Ponad 3 tys. ha tyle gruntów rolnych sprzedała polsko-niemiecka spółka Agro Brusno w województwie zachodniopomorskim. Z informacji medialnych wynika, że za ok 80 mln zł nabyła je firma współpracująca z zagranicznym koncernem International Paper, który  produkuje papier i opakowania. Niewykluczone, że na gruntach będzie plantacja drzew.

Na razie nie wiadomo dlaczego polsko-niemieckie przedsiębiorstwo, które było właścicielem ziemi zdecydowało się na jej sprzedaż.

Edward Kosmal, przewodniczący rolniczej „Solidarności” w woj. Zachodniopomorskim, podkreśla, że Agencja Nieruchomości Rolnych niewystarczająco kontroluje wykup polskiej ziemi przez obcokrajowców.

- Takich sytuacji odnośnie sprzedaży jest bardzo wiele, bo o tym mówi kontrola NIK-u, która sprawdzała Agencję Nieruchomości Rolnych w Szczecinie i w Wielkopolsce, i ujawniła ten proceder. Wydaje mi się, że tutaj są potrzebę rozwiązania ustawowe. Co prawda w tych nowych rozwiązaniach prawnych, które są procedowane w Sejmie, nie ma o tym mowy, ale zwracaliśmy uwagę, że obrót – a szczególnie jeśli chodzi o obrót akcjami w spółkach – powinien być kontrolowany i powinien być z zezwoleniem ministra rolnictwa i ministra spraw wewnętrznych, bo ten przepis został uchylony w 2004 r. Dlatego dochodzi do spekulacyjnego obrotu ziemią – mówi Edward Kosmal.

1 stycznia przyszłego roku każdy obywatel UE będzie mógł kupić bez ograniczeń polską ziemię. W parlamencie jest procedowana ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego.

Senatorowie PO wykreślili jednak zapis, który obligował osobę do 10 letniego uprawiana zakupionej ziemi.

Taki zapis miał zlikwidować kupno gruntów przez tzw. słupy. Rolnicza „Solidarność” zwróciła się do premier Ewy Kopacz ws. przywrócenia wcześniejszego brzmienia ustawy.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 03 sierpnia 2015

Autor: mj