Kolędnicy dzieciom w Indiach
Treść
Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik
W New Delhi, stolicy Indii, żyje ok. 50 tys. bezdomnych dzieci. O pomoc na ich rzecz apelują w tym roku mali kolędnicy misyjni. Zebrane podczas kolędy datki przekażą na pomoc dla swoich rówieśników w Indiach.
Indie są jednym z najbiedniejszych państw świata. Liczba ludności wynosi ponad 1,2 miliarda. Ubóstwo obejmuje aż 35 proc. społeczeństwa. Ponad połowa dzieci do 5. roku życia jest niedożywiona. Większość dzieci, które nie ukończyły jeszcze 14. roku życia, zmuszana jest do niewolniczej pracy, średnio 13 godzin na dobę. Ich dniówka w przeliczeniu to około 1 złotego.
Spora część dzieci jest nosicielami wirusa HIV, a ponad milion straciło jedno lub dwoje rodziców z powodu tej choroby. A jako sieroty są traktowane jak margines społeczny. Do tych problemów dochodzi jeszcze opieka lekarska w Indiach, która jest na bardzo niskim poziomie – na jednego lekarza przypada ponad 2 tys. pacjentów. Problemem jest także jakość wody pitnej, która jest zanieczyszczona i powoduje wiele chorób.
Trudną sytuację dzieci w Indiach przybliżyła wczoraj s. Bogusława Woźniak RMI podczas konferencji prasowej w Episkopacie Polski, otwierającej tegoroczną edycję Kolędników Misyjnych. Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej Misjonarek Klaretynek, pełniąc misję w Indiach, pomaga dzieciom ze slumsów m.in. w zdobyciu wykształcenia. Pomocą siostry otaczają szczególnie dziewczynki, które mają bardzo ograniczony dostęp do kształcenia.
Do ofiarnego włączenia się w tegoroczną akcję, a poprzez nią do wspierania duchowego i intelektualnego dzieci, zachęca ks. Tomasz Atłas, dyrektor Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. – Chcemy dzielić się z nimi radością, pokojem i nadzieją, jaką pokładamy w Jezusie, i przyczynić się do tego, by ich szara codzienność była choć trochę łatwiejsza i bardziej kolorowa – zaznacza.
Najczęściej w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia lub w niedzielę po świętach grupy kolędników misyjnych wraz z opiekunami spotykają się na wspólnej Eucharystii. To bardzo ważny moment dla każdego kolędnika misyjnego. Podczas tej Mszy św. odbywa się uroczyste posłanie grup przez kapłana. Kolędują w okresie między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem.
Kolędnicy misyjni głoszą Ewangelię ludziom, do których idą, przedstawiają również sytuację dzieci, swoich rówieśników, na różnych kontynentach, zbierają dla nich ofiary. – Datki przekazujemy przez ręce naszych misjonarzy dla dzieci głodujących, które nie mają podstawowych środków do życia – podkreśla s. Bożena Najbar, pracownik wydziału duszpasterstwa misyjnego kurii w Krakowie.
Przedsięwzięcie Kolędników Misyjnych prowadzone jest pod pa- tronatem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. W Polsce po raz pierwszy kolędnicy misyjni wyruszyli w 1993 roku. Tylko w roku ubiegłym zebrali 1,8 mln zł, które przeznaczono na 60 projektów prowadzonych m.in. w Demokratycznej Republice Konga, Sudanie, Tajlandii.
Małgorzata BochenekNasz Dziennik, 17 grudnia 2014
Autor: mj