Jedna stawka na rok
Treść
Posłowie proponują, aby osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą płaciły przez cały rok stałe składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Teraz są one zmieniane co kwartał. Wzrosnąć ma jednak podstawa wymiaru składki. W opinii posłów, ułatwi to przedsiębiorcom rozliczanie się z ZUS.
Obecnie obowiązujące przepisy ustalają minimalną deklarowaną podstawę naliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w poprzednim kwartale ogłaszanego w komunikacie GUS. Wysokość składki zmienia się więc co trzy miesiące. Zmiana proponowana w ustawie polega na wprowadzeniu stałej w ciągu roku, minimalnej deklarowanej podstawy składek, ale w wysokości 75 proc. średniego wynagrodzenia. - Uproszczenie trybu naliczania zwalnia osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą z obowiązku sprawdzania co kwartał wysokości przeciętnego wynagrodzenia i pozwala na lepsze prognozowanie kosztów działalności w ciągu roku - tłumaczył przewodniczący Komisji Zdrowia, poseł Bolesław Piecha (PiS). - Zmiany uproszczą również pracę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poprzez zmniejszenie liczby potencjalnych błędów w przekazywanych mu dokumentach wynikających ze zmian podstawy naliczania składek - argumentowali wnioskodawcy.
Posłów interesowały ewentualne konsekwencje finansowe takich zmian dla ZUS i Narodowego Funduszu Zdrowia. - Ta nowelizacja dotknęłaby składek, które będą płatne już w lutym. Zapis pierwszy sprawia, że sama kwota przyjęta do podstawy wymiaru składki będzie taka sama, ale w praktyce i tak będą dwie podstawy wymiaru, ponieważ na ubezpieczenia społeczne mamy teraz 60 proc. tej kwoty wynagrodzenia, a tutaj w nowelizacji jest 75 procent, więc w praktyce w tym roku kwoty będą dwie - tłumaczyli przedstawiciele ZUS. Natomiast zdaniem NFZ, nowelizacja nie będzie miała raczej dużych konsekwencji finansowych dla funduszu. Różnica w składce przekazywanej za grudzień w stosunku do zaproponowanej w projekcie ustawy wynosi tylko 18 groszy. Projekt trafi teraz do podkomisji, która zajmie się analizą prawną i finansową proponowanych zmian.
Izabela Borańska
"Nasz Dziennik" 2009-01-09
Autor: wa