Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak poprawnie oddać głos w wyborach parlamentarnych?

Treść

Prawo do głosowania ma każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. Potwierdzeniem jest wpisanie do spisu wyborców.

Jeżeli w dniu wyborów wyborca będzie przebywał poza miejscem zamieszkania, to do 8 października, czyli do wtorku musi złożyć pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców w urzędzie gminy, na obszarze której chce oddać swój głos. Z kolei do 11 października, czyli do piątku można pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania.

– Trzeba pobrać zaświadczenie o uprawnieniu do głosowania i zgłosić się do swojej macierzystej gminy, gdzie jest się wpisanym do spisu wyborców, aby takie zaświadczenie uzyskać i zostać wykreślonym ze spisu w gminie, w której na co dzień zamieszkujemy. Z tym zaświadczeniem zgłaszamy się do innej Obwodowej Komisji Wyborczej, która nas na podstawie tego zaświadczenia, do takiego spisu swojego wciągnie – mówi mec. Marcin Chałupka, komisarz wyborczy w Lublinie.

Z kolei na dopisanie się do spisu w zagranicznej komisji wyborczej lub na polskim statku morskim jest czas do 10 października.

W wyborach parlamentarnych osobom niepełnosprawnym przysługują specjalne uprawnienia.

– Osoby niepełnosprawne mogą głosować przez pełnomocnika lub za pomocą głosowania korespondencyjnego. Aby zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego osoba niepełnosprawna powinna posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności – umiarkowane lub znaczne – wyjaśnia Hanna Kalka z Krajowego Biura Wyborczego Delegatury w Poznaniu.

Podczas głosowania osoby niewidome będą mogły skorzystać z nakładki na kartę w alfabecie Braille’a.

– Każdy wyborca niedowidzący bądź wyborca, który poprosi o taką nakładkę otrzyma ją, aby oddać głos. Po oddaniu głosu jest zobowiązany zwrócić tą nakładkę komisji obwodowej – podkreśla Paweł Nowek z Krajowego Biura Wyborczego Delegatury w Poznaniu.

Wyborcy niepełnosprawnemu może pomagać w głosowaniu inna osoba. Pomoc ta może mieć tylko techniczny charakter. Nie może ona polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tego wyborcy.

W lokalu wyborczym dostaniemy dwie karty do głosowania. Na jednej będą listy z kandydatami na posłów. Na drugiej będą kandydaci na senatorów.

– Wyborca, żeby zagłosować poprawnie, powinien na tej karcie do głosowania postawić tyko jeden znak „x” w kratce obok nazwiska kandydata, na którego chce oddać swój głos – akcentuje Tomasz Szczepański, dyrektor Krajowego Biura Wyborczego Delegatury we Wrocławiu.

Wybory parlamentarne odbędą się już za tydzień 13 października.

TV Trwam News

Źródło: radiomaryja.pl, 6 października 2019

Autor: mj