Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak nie miedź, to energia

Treść

Premier Donald Tusk zapowiedział wczoraj, że żadnej listy Grada - spółek przeznaczonych do prywatyzacji - na razie nie ma, a po wczorajszym posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów przygotowana przez Grada aktualizacja programu prywatyzacji na lata 2009-2011 trafiłaby na posiedzenie rządu za tydzień bądź dwa tygodnie. Lista spółek jednak istnieje w postaci zaktualizowanego całkiem niedawno, bo w kwietniu tego roku, programu prywatyzacji, a znajdziemy tam np. niemal całą energetykę.

Po kontrowersjach, jakie wzbudziły propozycje prywatyzacyjne ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada, rząd głosem premiera Donalda Tuska i wicepremiera Grzegorza Schetyny począł wycofywać się z zapowiedzi szybkiej sprzedaży akcji KGHM Polska Miedź i Grupy Lotos. Premier zapowiedział, że będzie rekomendował wyłączenie KGHM z szybkiej prywatyzacji, a wicepremier mówił, iż nie można sprzedawać KGHM czy koncernu paliwowego Lotos tylko dlatego, że budżet potrzebuje pieniędzy, bo to decyzja rządu o znaczeniu strategicznym.
Lista, choć bez KGHM czy Lotosu, jednak istnieje. A różnica w stosunku tej anonsowanej listy do obecnie obowiązującej polega na tym, że teraz planowane jest znaczne przyspieszenie akcji prywatyzacyjnej. W kwietniu tego roku rząd już raz zdecydował o znowelizowaniu programu prywatyzacji na lata 2009-2011. Premier Donald Tusk również wtedy mówił o chęci przyspieszenia prywatyzacji. A minister Grad spodziewał się, że w ciągu czterech lat z prywatyzacji uda się uzyskać trochę ponad 30 mld złotych. Dzisiaj jest to 36,7 mld zł w ciągu półtora roku. Premier, który teraz próbuje się wykreować na obrońcę KGHM, który "zły" minister Grad chce sprzedać, sam nie wykluczał w kwietniu, że koncern miedziowy zostanie sprzedany, choć nie podczas obecnej kadencji parlamentu.
O ile głośno zrobiło się o zapowiedzi sprzedaży przez Skarb Państwa KGHM Polska Miedź i grupy Lotos, o tyle ciszej jest o spółkach energetycznych. A te figurują na już obowiązującej liście firm do prywatyzacji. Znajdują się tam firmy, których prywatyzacja anonsowana jest w przygotowywanej aktualizacji programu prywatyzacji, m.in.: Enea, Tauron, Polska Grupa Energetyczna, Energa i Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin. Minister Grad już zapowiedział, że jeszcze w tym roku jego resort planuje sprzedać inwestorowi branżowemu akcje Tauronu i Energi.
Na liście firm do szybkiej prywatyzacji znajdują się także firmy branży chemicznej: Ciech, Zakłady Chemiczne Police, Zakłady Azotowe Puławy, Zakłady Azotowe Tarnów i Zakłady Azotowe Kędzierzyn. Planowana jest także sprzedaż akcji Giełdy Papierów Wartościowych i pozostałych w rękach Skarbu Państwa akcji, m.in.: Telekomunikacji Polskiej, Banku Pekao, Ruchu i Lubelskiego Węgla Bogdanka.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2009-07-28

Autor: wa