Jak działają e-skierowania?
Treść
Lekarze nie wypisują już papierowych skierowań. Od 8 stycznia wszystkie skierowania do specjalistów mają postać elektroniczną. TV Trwam sprawdziła, jak działają e-skierowania i jakie korzyści przynoszą.
E-skierowania nie są żadną rewolucją. Prawdopodobnie wielu z nas miało już styczność z tym rozwiązaniem, ponieważ od października 2019 roku trwał pilotaż nowego systemu. E-skierowania działają podobnie jak e-recepty.
– Jeżeli korzystamy z Internetowego Konta Pacjenta, do czego bardzo zachęcamy, to dostaniemy e-skierowanie SMS-em lub e-mailem, jeżeli mamy na wspomnianym koncie uzupełnione dane. Jeżeli nie, to nadal możemy w tradycyjny sposób otrzymać wydruk informacyjny e-skierowania ze swojej poradni – mówi Mikołaj Woźniak z wielkopolskiego oddziału NFZ.
E-skierowanie to czterocyfrowy kod, który podaje się przy zapisywaniu do lekarza specjalisty czy do szpitala.
– Korzyść dla pacjenta jest taka, że nie musi (jak do tej pory) w ciągu dwóch tygodni osobiście zgłosić się z papierowym skierowaniem w przychodni, do której chce się zapisać. Pacjent może załatwić sprawę przez telefon, rejestrując się i podając czterocyfrowy kod oraz swój numer PESEL – tłumaczy Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik wielkopolskiego oddziału NFZ.
Na podstawie e-skierowania można zapisać się tylko do jednej placówki. Takie rozwiązanie, w połączeniu z telefoniczną rejestracją, skróci kolejki do lekarzy specjalistów.
– Zapisujemy się raz i jeśli się zapiszemy, to jest już informacja w systemie elektronicznym, że jesteśmy już w kolejce do danego lekarza. W drugim miejscu nie będziemy mogli zablokować kolejki – wyjaśnia Mikołaj Woźniak.
W 2020 roku z e-skierowań skorzystała ponad połowa placówek w Polsce. Teraz taki system będzie obowiązywał w każdej z nich.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj