J. Gowin: Gospodarka musi opierać się o zasoby polskiej nauki
Treść
„Do 2020 roku przez moje ministerstwo przejdzie ponad 50 mld złotych – ogromne pieniądze na badania w dziedzinie innowacyjnej gospodarki” – podkreślił Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego. W programie „Westerplatte młodych” wiceszef rządu mówił o tym, w jaki sposób jego ugrupowanie będzie chciało odpowiedzieć na oczekiwania młodych ludzi w przestrzeni nauki czy gospodarki.
Wicepremier Jarosław Gowin – w rozmowie ze studentami Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – zaznaczył, że finansowanie uczelni państwowych w zależności od przede wszystkim liczby studentów prowadzi do pułapki masowości.
– W ministerstwie pracujemy nad nowym algorytmem finansowym. (…) Liczba studentów też będzie brana pod uwagę, ale ten nowy współczynnik, nad którym pracujemy, będzie brał pod uwagę nie tylko ilość studentów, ale także jakość – jakość mierzoną wynikami osiąganymi na maturach. Można dużo złego mówić o obecnym systemie maturalnym, ale jest to jakiś zobiektywizowany miernik poziomu – tłumaczył wiceszef rządu.
Jak dodał, celem jego resortu jest doprowadzenie do sytuacji, w której najlepszym polskim uczelniom będzie opłacało się przyjmować mniejszą liczbę studentów po to, aby można było poświęcić im więcej uwagi czy troski. Wicepremier zauważył, że do 2020 roku przez ministerstwo nauki przejdzie ponad 50 mld złotych.
– Chodzi o to, żeby te ogromne pieniądze zostały wykorzystane jak najlepiej, tzn. żeby jak najwięcej badań kończyło się wdrożeniami gospodarczymi. Te szczytne cele – np. „500 plus” – będzie można realizować tylko wtedy, jeżeli gospodarka będzie rozwijać się szybciej. Gospodarka, żeby mieć charakter w sposób trwały innowacyjny, musi opierać się w jak największym stopniu o zasoby polskiej nauki – akcentował Jarosław Gowin.
Przyznał, że negatywnym skutkiem umasowienia w świecie nauki jest pozbawienie studentów kontaktu z prawdziwymi mistrzami czy autorytetami.
Podejmując temat reformy polskiego szkolnictwa wyższego, wicepremier podkreślił, że jest przeciwny pochopnemu rezygnowaniu z systemu bolońskiego.
– System boloński ma mnóstwo wad, ale byłbym przeciwny pochopnemu rezygnowaniu z tego systemu w Polsce, bo wtedy nasze studia byłyby niekompatybilne z systemem obowiązującym w pozostałych państwach Unii Europejskiej i wielu państwach całego świata, przez co nasi studenci mieliby kłopot chociażby z wyjazdami w ramach programu Erasmus, a uważam, że takie wyjazdy są dużą wartością – wskazywał gość piątkowej audycji „Westerplatte młodych”.
W jego ocenie kształcenie na uczelniach wyższych powinno być dwutorowe. Nie każdy zawód – mówił – wymaga studiów pięcioletnich.
– Są zawody i studia o charakterze bardziej praktycznym, do których wystarczą trzy lata. Jeżeli zaś chcemy kształcić prawdziwe elity, to kształci się je w systemie studiów jednolitych. Jako minister nauki i szkolnictwa wyższego chciałbym pozostawić tutaj uczelniom autonomię. To uczelnie powinny samodzielnie decydować, czy chcą na danym kierunku prowadzić studia dwustopniowe czy jednolite studia magisterskie – tłumaczył Jarosław Gowin.
Odpowiedzią na problemy młodych ludzi ze znalezieniem pracy powinno być przede wszystkim usunięcie barier, które utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej – zwrócił uwagę wicepremier rządu.
– W Polsce wolność gospodarcza była ograniczana sukcesywnie od 25 lat – przez nadmiar przepisów, przez zbyt wysokie podatki, przez niespójne prawo – a przeszło od 10 lat jest ograniczana także przez regulacje unijne – dodał.
Jak zaznaczył, szansą na podniesienie zarobków na polskim rynku pracy jest plan rozwoju przedstawiony przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Wśród problemów polskiej gospodarki wskazał na marnotrawstwo, niesprawność państwa czy wyłudzenia VAT-u.
– To, co wytwarzamy w Polsce, czyli tzw. produkt krajowy brutto to blisko 70 proc. średniej unijnej, a jakie są zarobki? Jeżeli wytwarzamy na poziomie 70 proc. średniej unijnej to nasze zarobki też powinny być na poziomie 70 proc., tymczasem są na poziomie 30 proc. – mówił Jarosław Gowin.
Całość audycji „Westerplatte młodych” z udziałem wicepremiera polskiego rządu można obejrzeć [tutaj].
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 21 lutego 2016
Autor: mj
Tagi: J. Gowin: Gospodarka musi opierać się o zasoby polskiej nauki