J. Bukowski: "Gazeta Wyborcza" ma kompleks na tle polskiego bohaterstwa
Treść
„Gazeta Wyborcza” krytykuje projekt muzeum ,,Sprawiedliwych spod Auschwitz”. Ma ono powstać obok Muzeum Auschwitz-Birkenau i przypominać o Polakach niosącym pomoc więźniom niemieckiego obozu.
Eksperci gazety oskarżają Prawo i Sprawiedliwość o to, że gra polityką historyczną i chce usprawiedliwiać winy Polaków losami Sprawiedliwych.
Jeden z rozmówców Gazety twierdzi też, że podobna narracja prowadzona jest też w muzeum poświęconym rodzinie Ulmów w Markowej.
Dr Jerzy Bukowski, Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, nie jest zaskoczony narracją zastosowaną przez dziennik Adama Michnika. Dodaje, że jest ona realizowana konsekwentnie.
– „Gazeta Wyborcza” ma jakiś kompleks na tle polskiego bohaterstwa, które najwyraźniej jej nie odpowiada. Jej myślenie jest całkowicie zbieżne z myśleniem tych środowisk żydowskich, które podnoszą ogromny rejwach zawsze wtedy, kiedy ich zdaniem ktokolwiek stara się umniejszyć roli Holokaustu w historii. A przecież tutaj wcale nie chodzi o umniejszeniu roli Holokaustu, bo o tym świadczy, chociażby Muzeum Auschwitz-Birkenau i wiele innych miejsc na całym świecie z Instytutem Yad Vashem na czele. Tu idzie o to, aby pokazać, że tym Żydom, którzy byli przywożeni na śmierć do Auschwitz i więźniom innych narodowości, którzy znaleźli się w tym obozie, starali się pomagać z narażeniem życia współwięźniowie lub Polacy, którzy mieszkali w pobliżu – akcentuje dr Jerzy Bukowski.
Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie podkreśla, że narracja „Gazety Wyborczej” jest wymierzona przeciw Polsce. Historyk wskazał, że wszelkie umniejszanie rzeczywistych zasług naszych rodaków jest oburzające i podobnie jak kłamstwo oświęcimskie powinno być karane.
Resort kultury podkreśla, że pomysł utworzenia muzeum ,,Sprawiedliwych spod Auschwitz” to inicjatywa oddolna wspierana przez ministerstwo. Uroczystość podpisania listu intencyjnego o powołaniu placówki zaplanowano w Oświęcimiu na 14. czerwca.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 7 czerwca 2017
Autor: mj