Instytut Ordo Iuris przygotował propozycje zaostrzenia prawa w kwestii przemocy domowej
Treść
Zaostrzenie kar za spowodowanie uszczerbku na zdrowiu, za znęcanie się nad członkami rodziny czy za uprowadzenie osoby małoletniej – to jedne z głównych propozycji zmian w prawie w kwestii przemocy domowej. Przygotował je Instytut Ordo Iuris. Instytut oraz środowiska prorodzinne domagają się wypowiedzenia konwencji stambulskiej, która jest dokumentem ideologicznym i uderzającym w rodzinę.
Środowiska prorodzinne od kilku lat chcą, by konwencja stambulska, dotycząca tzw. przemocy domowej, została wypowiedziana. To dokument o charakterze ideologicznym.
– Konwencja wprowadza obowiązkowe zajęcia w szkołach o równouprawnieniu i o niestandardowych rolach płciowych kobiet i mężczyzn. W Gdańsku mamy przykład – program „Zdrowe Love” – podkreślił Marek Skiba, prezes stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk.
– Naszej zgody na to nie ma. Myślę, że w Polsce wszystkie kobiety zgodzą się co do tego, że trzeba pilnować swoich rodzin, trzeba je ratować i o nie dbać – dodała Bożena Pietras ze Związku Dużych Rodzin Trzy Plus.
Konwencja stambulska nie wnosi do polskiego systemu prawnego żadnych efektywnych rozwiązań, które służyłyby zwalczaniu przemocy domowej i przemocy wobec kobiet.
– Jedyną nowością, jaka pojawiła się w polskim prawodawstwie w związku z wejściem w życie tego dokumentu, jest ideologiczny bagaż, który każe zmieniać programy szkolne i wykorzeniać tradycje i zwyczaje dotyczące ról kobiet i mężczyzn – zaznaczył dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Instytutu Ordo Iuris.
Dlatego też Instytut Ordo Iuris wraz z Chrześcijańskim Kongresem Społecznym przygotował obywatelski projekt ustawy „Tak dla rodziny, nie dla gender”. Dotyczy on wyrażenia zgody na wypowiedzenie przez prezydenta RP konwencji stambulskiej. Projekt trafił do Sejmu i został skierowany przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek do pierwszego czytania. W miejsce konwencji stambulskiej ustawa zobowiązuje rząd do pracy nad Międzynarodową Konwencją Praw Rodziny – dokumentem, który zagwarantuje kompleksową ochronę praw rodziny.
Jak skutecznie zwalczać przemoc domową? @OrdoIuris wskazuje propozycje rozwiązań prawnych
Raport dostępny tutaj https://t.co/qLxEd8iQll
Konferencja https://t.co/uA1tWvYU2N pic.twitter.com/V59YcfLgMG
— Instytut Ordo Iuris (@OrdoIuris) February 18, 2021
– Projekt zostanie rozpatrzony w ciągu najbliższego miesiąca, na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które jest planowane w przyszłym tygodniu albo – co bardziej prawdopodobne – na posiedzeniu w połowie marca – wskazał dr. Tymoteusz Zych.
Projekt chce poprzeć Konfederacja.
– Zawsze postulowaliśmy wypowiedzenie tej konwencji, także poprzemy każdy projekt ustawy, który będzie przynajmniej zbliżał nas do jej wypowiedzenia – zapowiedziała poseł Anna Bryłka.
Za wypowiedzeniem konwencji stambulskiej opowiada się również Solidarna Polska.
– Będziemy oczywiście namawiać pana premiera, będziemy namawiać Prawo i Sprawiedliwość, aby właśnie poprzeć ten zdecydowany postulat Solidarnej Polski, aby konwencję stambulską wypowiedzieć – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało własny projekt walki z przemocą. Tzw. ustawa antyprzemocowa przyjęta została w listopadzie ubiegłego roku i obecnie funkcjonuje.
– Wprowadza natychmiastowy nakaz policyjny opuszczenia przez sprawcę przemocy mieszkania natychmiast, na podstawie decyzji policji, na 14 dni. Potem decyzja jest potwierdzana przez sąd. Wiemy, że to jest rozwiązanie, które się sprawdziło – zaznaczył wiceminister sprawiedliwości.
Sprawdziło się w Austrii, Czechach, a oraz w niektórych stanach Stanów Zjednoczonych. Sprawdza się również w Polsce.
Także Instytut Ordo Iuris opracował propozycje rozwiązań prawnych, jak skutecznie zwalczać przemoc domową. Prawnicy postulują m.in. zaostrzenie konkretnych przepisów prawa karnego, stworzenie programu Ośrodków Antyprzemocowych. Wskazują również na główne czynniki przemocy domowej: uzależnienia od alkoholu i innych używek, patologie społeczne czy ubóstwo.
– Dlatego w naszych propozycjach, które przekażemy panu prezydentowi oraz Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej, bardzo mocno akcentujemy konieczność powiązania programów walki z przemocą i wsparcia ofiar przemocy z programami mającymi na celu walkę z uzależnieniami, w szczególności z alkoholizmem – podkreślała Karolina Pawłowska, dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.
Innym proponowanym przez Instytut rozwiązaniem są zmiany w funkcjonowaniu funduszu alimentacyjnego.
– Przede wszystkim postulujemy, aby maksymalnie uprościć, ułatwić procedurę uzyskiwania świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Obecnie trzeba spełnić szereg wymogów. Procedura jest dość skomplikowana – wyjaśnił Łukasz Bernaciński, wicedyrektor Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.
Konwencję stambulską Polska podpisała w grudniu 2012 r., a ratyfikowała w 2015 r.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj