Historia w internecie
Treść
Publikacje Instytutu Pamięci Narodowej są dostępne w internecie. Ta nowa inicjatywa działającego przy rzeszowskim IPN Klubu Historycznego im. ppłk. Łukasza Cieplińskiego ma na celu przybliżenie szerszemu gronu miłośników historii informacji związanych głównie, choć nie tylko, z Podkarpaciem.
Na stronie zostały udostępnione w formie elektronicznej artykuły historyków pochodzące z publikacji wydanych przez Instytut. Ukazują one problematykę świadomie omijaną bądź celowo zafałszowywaną przez historiografię PRL. - Zamieszczenie artykułów w internecie ma na celu upowszechnianie wiedzy z historii najnowszej ze szczególnym uwzględnieniem historii regionu podkarpackiego - powiedziała nam Małgorzata Waksmundzka-Szarek z IPN w Rzeszowie. Pod adresem internetowym www.klubcieplinskiego.pl można się zapoznać z treścią artykułu Tomasza Berezy pt. "Obraz czerwonoarmisty na okupowanych ziemiach polskich (1939-1941) w dokumentach, wspomnieniach i relacjach" pochodzącego z publikacji pt. "Okupacja sowiecka ziem polskich 1939-1941". Ponadto umieszczono tam artykuły: Artura Brożyniaka i Małgorzaty Gliwy "Terka - Wołkowyja 1939-1947. Mikrohistoria krwawego konfliktu ukraińsko-polskiego" czy Krzysztofa Kaczmarskiego "Działania aparatu bezpieczeństwa wobec ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego w czasie jego internowania w Komańczy (1955-1956)" opublikowanych w wydanej w bieżącym roku pracy zbiorowej "Bieszczady w Polsce Ludowej 1944-1989". - Kolejne artykuły będą systematycznie dodawane, co umożliwi przede wszystkim młodzieży korzystającej z tej strony lepszy dostęp do publikacji Instytutu - dodaje Waksmundzka-Szarek.
Klub Historyczny im. ppłk. Łukasza Cieplińskiego rozpoczął działalność 3 maja 2007 roku. Inicjatorem przedsięwzięcia upamiętniającego pamięć żołnierza, patrioty, jednego z dowódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" był rzeszowski oddział IPN. Celem klubu skupiającego przedstawicieli różnych środowisk, organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, osoby represjonowane w okresie PRL, nauczycieli i młodzież jest przybliżenie jego członkom i całemu społeczeństwu, a zwłaszcza młodemu pokoleniu, wyników najnowszych badań historycznych dotyczących dziejów Polski i losów jej obywateli w okresie II wojny światowej, w czasach komunistycznego zniewolenia i oporu społecznego do 1989 roku, a zwłaszcza w latach 1945-1954.
Mariusz Kamieniecki
Nasz Dziennik 2010-10-12
Autor: jc