Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Hazard wraca do Sejmu

Treść

Sejm na bieżącym posiedzeniu rozpatrzy m.in. ustawy w sprawie ograniczenia barier administracyjnych, ustawę o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Posłowie zdecydują, czy w ogóle zajmą się jednym z najbardziej forsowanych ostatnio przez opozycję projektów ustaw - w sprawie wprowadzenia podatku bankowego. Sejm uzupełni również skład komisji śledczej szukającej nacisków na służby specjalne wśród polityków poprzedniego rządu, a także zdecyduje, czy uchylić immunitet posłance PO Lidii Staroń. Pod obrady powróci też ustawa hazardowa.
Posłowie rozpocząć mają od rozstrzygnięcia, czy Sejm zajmie się jednym z projektów opozycji przetrzymywanym dotychczas w "zamrażarce" przez marszałka Grzegorza Schetynę. Chodzi o projekt Prawa i Sprawiedliwości w sprawie wprowadzenia podatku bankowego. Debata nad nim jest punktem spornym. W przypadku wniesienia projektu pod obrady Sejmu odbyłaby się w piątek.
Podatek bankowy PiS zaproponowało jako alternatywę dla przeprowadzonej w międzyczasie przez rząd podwyżki podatku VAT. Wnioskodawcy szacują, że wprowadzenie podatku, który miałyby zapłacić banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i fundusze inwestycyjne, wzbogaci budżet państwa o około 5 mld złotych.
Według wstępnego planu obrad bieżącego posiedzenia Sejm rozpatrzy dziś rządowy projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Projekt uwzględnia nowelizację aż 92 ustaw. Zakłada m.in.: zmniejszenie liczby zezwoleń, koncesji czy licencji na prowadzenie działalności gospodarczej, obniżenie kosztów wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego oraz kosztów sądowych w sprawach cywilnych. Posłowie zajmą się również zmianami w kodeksie karnym. Proponowane jest uwzględnienie w kodeksie nowego przestępstwa - uporczywego nękania innej osoby, tzw. stalking. Do stalkingu zaliczono np. uporczywe kontakty osobiste, nękanie drugiej osoby: telefoniczne, listowne, rozsyłanie fałszywych informacji lub plotek czy też śledzenie.
Pod obrady Sejmu trafił także projekt ustawy o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Ustawa ma określać zasady, organizację i zadania Centrum. O utworzeniu Centrum premier Donald Tusk zdecydował 7 kwietnia ubiegłego roku.
Jutro natomiast Sejm zajmie się wniesionym przez posłów PiS projektem rezolucji wzywającej polski rząd do podjęcia działań wobec stosowania represji politycznych na Białorusi. W tekście proponowanej rezolucji zapisano, że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Ministerstwo Spraw Zagranicznych do wprowadzenia zdecydowanych sankcji dyplomatycznych wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki".
Posłowie rozpatrzą również stanowisko Senatu w sprawie uchwalonej ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich.
Posłowie zajmą się też rozpatrzeniem sprawozdania w sprawie wniosku oskarżyciela prywatnego Mariusza Kowalewskiego o to, by Sejm zezwolił na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej poseł PO Lidię Staroń. Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich zarekomendowała, by posłance immunitetu nie uchylać. Chodzi o krytyczne wypowiedzi Staroń w mediach na temat - dotyczących jej - publikacji Kowalewskiego na łamach "Rzeczpospolitej".
Z inicjatywy rządu do parlamentu powraca ustawa hazardowa. Projekt nowelizacji ustawy o grach hazardowych, znajdujący się w porządku obrad Sejmu, uzasadniany jest koniecznością wprowadzenia do ustawy przepisów "technicznych" regulujących obszar gier hazardowych, w tym zakładów wzajemnych. Projekt zakłada m.in. "wprowadzenie wyraźnego zakazu organizowania gier w sieci Internet i uczestnictwa w grach urządzanych w sieci Internet" z wyjątkiem urządzania zakładów wzajemnych przez internet. Służby kontrolne mają natomiast zostać wyposażone w uprawnienia, które pozwolą na skuteczne egzekwowanie tych przepisów.
Podczas piątkowej tury głosowań Sejm uzupełni skład komisji śledczej szukającej nacisków na służby wśród polityków poprzedniego rządu. Miejsce w komisji "zwolnił" bowiem były poseł SLD Krzysztof Matyjaszczyk, który został wybrany na prezydenta Częstochowy.
Artur Kowalski
Nasz Dziennik 2011-02-23

Autor: jc