Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Grupa G7 będzie debatować o sytuacji na Ukrainie

Treść

Sytuacja na wschodzie Ukrainy jest ciągle napięta. Po poważnym naruszeniu rozejmu z Mińska płyną apele o zawieszenie broni. Dziś o konflikcie będą rozmawiać przywódcy państw grupy G7.

Po poważnym naruszeniu zawieszenia broni w do jakiego doszło w Marince nieopodal Doniecka – sytuacja na wschodzie Ukrainy zaognia się. Te wydarzenia to nic innego jak testowanie ukraińskiej obrony – mówił historyk wojskowości dr Marcin Paluch.

- Z jednej strony mamy do czynienia z akcjami zaczepnymi, sprawdzającymi obronę. To nie można uznać za kontrofensywę czy kontrakcję na dużą skalę, chociaż możemy mieć na uwadze to, że separatyści chcą jak najbardziej odsunąć linię obrony Ukraińców od Doniecka. Chcą, aby sam Donieck nie był w zasięgu ognia artyleryjskiego. (…) Do dużej ofensywy jest daleko. Można to uznać za sondowanie obrony na południu i w rejonie morza Azowskiego, bo Ukraińcy rozbudowali obronę na całej linii frontu. Jest to pewnego rodzaju sprawdzanie jak się zachowa strona ukraińska  w walkach obronnych – powiedział dr Marcin Paluch, historyk wojskowości.

W związku z nasileniem walk zwołano Nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Po raz kolejny popłyną apel o przestrzeganie zawieszenia broni.

Sekretarz obrony USA Ashton Carter oświadczył, że Stany Zjednoczone muszą zwiększyć liczbę manewrów wojskowych i programów szkoleniowych w Europie oraz poprawić wymianę informacji wywiadowczych w NATO aby przeciwstawić się agresywnej polityce Rosji w regionie.

Stany Zjednoczone twierdzą, że dotychczasowe międzynarodowe sankcje gospodarcze wobec Rosji nie powstrzymały jej od wspierania separatystów. Istnieje także realna groźba że Rosja nie poprzestanie tylko na Ukrainie. Biały Dom poinformował, że na szczycie G7 prezydent USA Barack Obama zamierza zaapelować do Unii Europejskiej o utrzymanie presji na Rosję, zwłaszcza o przedłużenie sankcji gospodarczych.

Przywódcy siedmiu najbardziej rozwiniętych krajów świata – USA, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady, Włoch i Japonii – spotkają się dziś na zamku Elmau, w Bawarii, w Niemczech. Rosja została wykluczona z tych spotkań w ubiegłym roku, po tym jak dokonała aneksji Krymu naruszając suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.

W sprawie Ukrainy Barack Obama będzie rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na specjalnym spotkaniu, które odbędzie się jeszcze przed szczytem.

TV Trwam News

Źródło: radiomaryja.pl, 07 czerwca 2015

Autor: mj