Grad broni sprzedaży Energi
Treść
Minister skarbu przekonywał wczoraj posłów, że sprzedaż państwowej spółki energetycznej Energa również państwowej Polskiej Grupie Energetycznej to bardzo dobre rozwiązanie. Aleksander Grad mówił, że tylko w ten sposób wzmocniona PGE będzie mogła być konkurencyjna dla koncernów zachodnich na międzynarodowych rynkach.
Zdaniem ministra, rząd, sprzedając spółkę Energa PGE, nie wymyślił niczego nowego, ale utrzymał kierunek po poprzednikach. Aleksander Grad wskazał, że "gigantyczny proces wewnętrznej konsolidacji w energetyce został przeprowadzony w ciągu ostatnich miesięcy". - To zakres konsolidacji na niespotykaną dotąd skalę, żeby z kilkudziesięciu podmiotów powstało kilka - zaznaczył Grad. Według niego, obniży to koszty funkcjonowania PGE i może doprowadzić do osłabienia tempa podnoszenia cen energii lub nawet ich obniżki.
Aleksander Grad dodał, że te informacje powinny zainteresować m.in. Urząd Regulacji Energetyki oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W ten sposób odniósł się do wcześniejszej krytyki Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel, szefowej UOKiK, która zapowiadane przejęcie przez grupę PGE spółki Energa uznała za niezgodne z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, ponieważ stawia grupę PGE w dominującej pozycji na polskim rynku energetycznym.
Grad, udzielając na spotkaniu informacji o procesach przekształceń własnościowych w sektorze elektroenergetycznym, wymienił jeszcze m.in. Tauron Polska Energia, w którym Skarb Państwa pozostanie akcjonariuszem dominującym. Wskazał, że ta spółka ma swoje plany inwestycyjne i jej potencjał pozwala budować mocną pozycję nie tylko w kraju, ale na rynku regionalnym w Europie. Natomiast w przypadku podjętej przez MSP prywatyzacji Enei Grad stwierdził, że termin składania ofert wiążących na jej akcje został przedłużony z 27 września do 5 października "z uwagi na to, że było sporo firm w procesie badania spółki, które aplikowały". Minister, wracając do tematu Energi, który "wywołuje tyle emocji", podkreślił, że strategia zakłada pełną prywatyzację tej spółki, czyli sprzedaż na rzecz inwestora branżowego.
Z kolei Jan Bury, wiceminister Skarbu Państwa, poinformował posłów, że we wtorek rząd powinien przyjąć aktualizację polityki energetycznej Polski do 2030 roku. W jego opinii, ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski, także wzmocnienie kluczowych przedsiębiorstw energetycznych w naszym kraju. - Ta polityka energetyczna ma stworzyć możliwości finansowe dla budowy polskiej energetyki, także jądrowej - podkreślił. Projekt uchwały został przygotowany przez MSP w uzgodnieniu z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem, ministrem gospodarki. Umożliwia ona m.in. zbycie akcji spółki Energa na rzecz PGE.
Jacek Dytkowski
Nasz Dziennik 2010-09-23
Autor: jc