Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Fiskus przypomina czego nie można przywozić do Polski

Treść

Wakacje to czas, kiedy częściej niż zwykle przekraczamy granice naszego kraju. Z dalekich podróży przywozimy najróżniejsze rzeczy. Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że przywożenie żywności pochodzenia zwierzęcego spoza Unii Europejskiej jest zabronione.

Planując zagraniczną podróż warto dobrze się do niej przygotować. Powinniśmy dowiedzieć się, jakie zasady i ograniczenia w kwestii przewożenia towarów nas obowiązują.

– W podróżach lotniczych nie powinniśmy mieć ze sobą produktów ani roślinnych ani zwierzęcych – przypomniała Małgorzata Spychała, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Do Unii Europejskiej, a tym samym do Polski, nie można przywozić między innymi wyrobów mięsnych czy produktów mleczarskich, ale i produktów spożywczych, takich jak: makarony, pieczywo cukiernicze czy warzywa. Obostrzenia dotyczą też alkoholu i papierosów.

– W przypadku podróży lotniczej pasażerowie mogą ze sobą przywieźć do Unii Europejskiej 200 sztuk papierosów bądź litr alkoholu albo cztery litry wina – wskazał rachmistrz Tomasz Cyraniak z Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Podróżny może przywieźć żywność pochodzenia zwierzęcego spoza Unii Europejskiej, jeżeli jest to pokarm dla niemowląt bądź też specjalne środki spożywcze wymagane ze względów medycznych. Tyle teorii. W praktyce jednak podróżni przewożą niedozwolone artykuły. Jakie tłumaczenia w takim przypadku celnicy słyszą?

– Najczęściej podróżni w takich sytuacjach tłumaczą się brakiem wiedzy, że nie zdawali sobie sprawy – wyjaśniła Małgorzata Spychała.

Dozwolony jest też przywóz świeżych ryb, niektórych skorupiaków, takich jak krewetki, homary czy małże. Warunek jest jeden – ryby muszą być świeże i wypatroszone. A waga produktów rybołówstwa na osobę nie może przekroczyć 20 kilogramów.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 12

Autor: mj

Tagi: KAS UE wakacja