Federalistyczne szaleństwo. Przewodnicząca KE nie wyklucza zmiany traktatów
Treść
Przewodnicząca Komisji Europejskiej głośno mówi o odejściu od zasady jednomyślności w Radzie Europejskiej. Taki postulat przedstawiła, podsumowując konferencję w sprawie przyszłości Europy. Ursula von der Leyen nie wyklucza zmiany traktatów, przed czym już teraz przestrzega 13 unijnych państw, w tym Polska.
Konferencja w sprawie przyszłości Europy to seria debat poświęconych przebudowaniu Unii. Z udziału w tych rozmowach wycofała się wcześniej grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów , do której należy Prawo i Sprawiedliwość. Był to protest wobec formy dyskusji wykluczającej tych, którzy w swoich poglądach mocno odbiegają od urzędników z Brukseli. Czas pokazał, że to, co zostało wypracowane, to kolejne kroki w stronę federalizacji. Potwierdzają to słowa przewodniczącej Komisji Europejskiej.
– Zawsze mówiłam, że zasada jednomyślności w głosowaniach dotyczących niektórych kluczowych obszarów po prostu nie ma już sensu – podkreśliła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Chodzi o jednomyślność w Radzie Europejskiej, gdzie każde państwo jest reprezentowane przez swojego przedstawiciela: prezydenta lub szefa rządu. Dla Polski utrzymanie zasady jednomyślności ma znaczenie fundamentalne, o czym przekonywał premier RP Mateusz Morawiecki.
– Musi być jednomyślność w obszarach, których w traktacie lizbońskim i we wcześniejszych traktatach kompetencje nie zostały przekazane w sposób wyłączny UE – zaznaczył premier RP.
To jednak wcale nie zniechęca przewodniczącej Komisji Europejskiej i tych polityków, którzy opowiadają się za odejściem od jednomyślności. Wszystkie postulaty, jakie zostały zgłoszone w trakcie konferencji o przyszłości Europy, czyli np. przyspieszenie pakietu „Fit for 55”, Ursula von der Leyen chce osiągnąć w najszybszy możliwy sposób.
– Albo korzystając w ramach tego, na co pozwalają nam traktaty, albo możemy zmienić traktaty, jeżeli zaistnieje taka potrzeba – stwierdziła przewodniczącej Komisji Europejskiej.
Zwolennikiem szybszej integracji wewnątrz Unii i odejścia od zasady jednomyślności jest poseł Adam Szłapka z Koalicji Obywatelskiej. Twierdzi, że dziś z prawa weta korzystają ci, którzy „współpracują z Putinem”. Wymienił premiera Węgier, Victora Orbana.
– Odejście od jednomyślności sprawi, że będziemy sprawniejsi, także wobec zagrożenia zewnętrznego, a tym zagrożeniem jest Rosja – dodał Adam Szłapka.
Miłosz Motyka, rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego, przekonywał, że propozycja przewodniczącej Komisji Europejskiej jest warta przedyskutowania, bo dziś Unia ma niesprawny mechanizm decyzyjny.
– Unia działa zbyt wolno, zbyt opieszale, zbyt długo proces decyzyjny jest w Unii konsultowany. Gdyby odejść od tej zasady, wiele decyzji można byłoby przyspieszyć – wyjaśnił rzecznik PSL.
Politolog dr Aleksander Kozicki podkreślił, że wiązanie zagrożenia ze strony Rosji z potrzebą odejścia od jednomyślności jest nieuzasadnione. W całym tym postulacie chodzi przede wszystkim o budowę superpaństwa.
– Zasada jednomyślności jest jedyną barierą oddzielającą państwa narodowe od państwa federalnego (…). Większościowe głosowanie i decyzje większościowe to dyktat państw silnych – zauważył politolog.
I właśnie tego chce uniknąć łącznie 13 państw, w tym Polska. We wspólnym dokumencie Warszawa, ale też: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Malta, Rumunia, Słowenia i Szwecja – w odpowiedzi na ustalenia konferencji o przyszłości Europy – ostrzegają przed nieprzemyślanymi i przedwczesnymi próbami zmiany unijnego traktatu.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 10
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj
Tagi: UE