Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Egzekucja po wyroku

Treść

Platforma Obywatelska analizuje propozycje Prawa i Sprawiedliwości, jak można pomóc przedsiębiorcom uwikłanym w umowy z bankami w sprawie opcji walutowych, i raczej nieprzychylnie je ocenia. PiS chce, aby do czasu zakończenia spraw w sądach możliwe było zatrzymanie bankowej egzekucji z majątków firm mających zobowiązania z tytułu opcji.

Platforma bada propozycje Prawa i Sprawiedliwości, ale do przychylnych im wniosków raczej nie dojdzie. Według Zbigniewa Chlebowskiego, przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PO, wstępne analizy wskazują, że nie jest możliwe wstrzymanie egzekucji. - W tej chwili analizujemy sytuację prawną i dopiero wtedy będziemy mieli stanowisko - dodał Chlebowski. Prawo i Sprawiedliwość jest przekonane, iż inicjatywa, którą zgłasza, wcale nie jest dyskusyjna. - Sądzimy, że propozycja jest tak niekontrowersyjna i tak potrzebna, że wszystkie partie ją poprą. Przy dobrej woli rządu można to uchwalić na jednym posiedzeniu Sejmu - uważa prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak wyjaśniał, to wstępna propozycja PiS w sprawie rozwiązania problemu z opcjami walutowymi zmierzająca do ułatwienia przedsiębiorcom dochodzenia praw przed sądami, bez ingerencji w umowy dotyczące opcji, i nie powoduje ona ich unieważnienia.
Propozycje PiS zakładają, aby w przypadku, gdy przedsiębiorca wystąpi do sądu np. o zmianę wysokości świadczeń wynikających z opcji, istniała możliwość zawieszenia egzekucji należności przedsiębiorców z tytułu opcji do czasu, gdy wyrok w sprawie wyda sąd. - Chodzi nam o to, żeby przedsiębiorcy mieli szansę wystąpić do sądu, zanim nastąpi egzekucja roszczeń - tłumaczyła wiceprezes PiS Aleksandra Natalli-Świat. W przypadku przeprowadzenia egzekucji przed zakończeniem postępowania firmy, które uwikłały się w opcje, mogłyby bowiem po prostu zbankrutować. - Projekt zapobiegnie upadłości wielu firm i da czas na przygotowanie szerszych rozwiązań, które nie będą budziły wątpliwości konstytucyjnych - dodała Natalli-Świat. Projekt przewiduje również zniesienie opłaty od pozwu w takich sprawach. Wiceprezes PiS wyjaśniała, że propozycje te skierowane są przede wszystkim do małych i średnich firm, którym jest trudniej, niż tym dużym, negocjować z bankami.
Między innymi o sprawie opcji walutowych mieli rozmawiać wczoraj na spotkaniu koalicyjnym politycy Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Spotkanie po raz drugi, tak jak przed tygodniem, przełożono. Według Chlebowskiego, dojdzie do niego w najbliższych dniach.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2009-03-04

Autor: wa