Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dzień Polaków i Polonii za Granicą

Treść

Obok Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej dziś obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Z myślą o rodakach ze Wschodu Sejm przyjął nowelę ustawy o repatriacji, którą w ostatnich dniach podpisał prezydent RP. Z inicjatywy Andrzeja Dudy wcześniej w życie weszła także ustawa o legitymacjach szkolnych, skierowana do uczniów polskich szkół za granicą.

Na ustawę o repatriacji Polacy mieszkający w azjatyckiej części dawnego Związku Sowieckiego czekali kilkadziesiąt lat. Nadzieje odżyły wraz z zapowiedziami Andrzeja Dudy, który jeszcze w trakcie kampanii wyborczej przekonywał: w obliczu migracji obcych kultur w pierwszej kolejności musimy pamiętać o naszych rodakach na Wschodzie.

– Rozdzwonił się telefon, ktoś nawet płakał do telefonu. Księża dzwonili z Kazachstanu, że jest wielka euforia, bo ktoś mówi o nich, ktoś pamięta. To, co stało się w tej chwili, to coś, na co czekaliśmy 27 lat – podkreśliła Aleksandra Ślusarek, prezes Związku Repatriantów Rzeczypospolitej Polskiej.

Wcześniejsze regulacje całą odpowiedzialność za przyjmowanie rodaków ze Wschodu zrzucały na samorządy.

– My tą nową ustawą dajemy możliwość każdemu naszemu rodakowi, który przyjeżdża z azjatyckiej części Związku Sowieckiego, zamieszkania tutaj na stałe i opiekę polskiego państwa – mówił Jan Dziedziczak, wiceminister spraw zagranicznych.

To dobra ustawa, ale spóźniona – wskazywał marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

– Trzeba powiedzieć, że ta ustawa jest o kilkadziesiąt lat spóźniona. To nasz wyrzut sumienia, że nie potrafiliśmy sprowadzić Polaków, którzy tego oczekiwali, i którzy powinni być dawno sprowadzeni do Polski – powiedział Stanisław Karczewski.

Ustawę o repatriacji prezydent Andrzej Duda podpisał w ubiegły czwartek. Wczoraj oficjalnie weszła ona w życie. Nie jest to jednak jedyny projekt skierowany do rodaków zza granicy.

W obchodzonym dziś Dniu Polonii i Polaków za Granicą prezydent wręczy legitymacje szkolne uczniom polskiej szkoły w Londynie. Ustawa w tej sprawie została uchwalona z inicjatywy szefa państwa polskiego.

– Nowy rząd i nowy prezydent w ciągu półtora roku przeprowadzili kilka ustaw, które dotyczą Polaków mieszkających za granicą. To jest widoczny dowód na to, że pamiętamy o naszych rodakach – zaznaczył Adam Kwiatkowski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Ustawa kładzie duży nacisk  na edukację polskich uczniów wychowujących się za granicą – zauważył wiceszef MSZ Jan Dziedziczak.

– Te legitymacje będą oficjalnym dokumentem państwa polskiego. Dokumentem, który będzie dawał im (dzieciom polonijnym – red.) dokładnie te same przywileje w Polsce, które mają dzieci uczące się w naszym kraju – wyjaśnił Jan Dziedziczak.

Dzięki ustawie uczniowie szkół polskich za granicą będą mieli zniżki na wejścia do polskich muzeów czy parków narodowych. Tańsze będą też przejazdy pociągiem i komunikacją miejską.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 2 maja 2017

Autor: mj

Tagi: Dzień Polaków i Polonii za Granicą