Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

Treść

Obchodzimy dzisiaj Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Został on ustanowiony w 2002 r. przez Konferencję Episkopatu Polski i jest kontynuacją corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau za wyzwolenie niemieckiego obozu 29 kwietnia 1945 r.

Wśród 1030 zamordowanych tam kapłanów, 868 było Polakami, co stanowi 90 % ogółu duchownych, którzy zginęli podczas II wojny światowej na zachodzie Europy.

Główne uroczystości odbędą się w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu, dokąd pielgrzymowali księża – więźniowie obozu w Dachau, by dziękować za cudowne ocalenie.

Tym osobom należy się szczególna pamięć i cześć podkreślił ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

– Ci księża, którzy zginęli w czasie II wojny światowej albo którzy cierpieli – oni mieli szczególną intencję. Oni cierpieli i ginęli za wolność Kościoła i ojczyzny. Taką oddał intencję biskup Michał Kozal, który był w obozie, jako biskup, on nie przeżył, ale wszystkim mówił, że my cierpimy albo też giniemy za wolność Kościoła i Ojczyzny. I my winniśmy im cześć. I dlatego też są takie obchody pamięci tych księży, którzy oddali życie – powiedział ks. prał. Jacek Plota.

Obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w diecezji kaliskiej rozpoczęły się już wczoraj przemarszem z krzyżem i lampionami trasą księży ocalałych z obozu Dachau.

Główne uroczystości odbywają się dzisiaj. Obchody wpisują się w Nadzwyczajny Rok św. Józefa Kaliskiego.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 29 kwietnia 2018

Autor: mj

Tagi: Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej