Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dzieła pod natchnieniem Ducha Świętego

Treść

Przez te 28 lat istnienia katolickiej rozgłośni powstało wiele dzieł, m.in.: Telewizja Trwam, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej czy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Po raz pierwszy głos Radia Maryja dotarł do wielu polskich domów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia 1991 roku.

Katolicka rozgłośnia od początku swojego istnienia wiernie stawała przy Ojcu Świętym. Nie dziwią zatem słowa, jakie św. Jan Paweł II skierował właśnie do Rodziny Radia Maryja.

Radiu Maryja życzę, aby odważnie głosiło Ewangelię słowem i czynem, aby rozprzestrzeniało na falach eteru chrystusowe orędzie życia, które jest zawsze orędziem prawdy, miłości i solidarności – mówił Ojciec Święty.

– Gdyby nie Jan Paweł II Radia by nie było – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i dyrektor Radia Maryja.

Do spotkań św. Jana Pawła II z dyrektorem Radia Maryja dochodziło wielokrotnie. Także Rodzina Radia Maryja pielgrzymowała do Papieża do Watykanu. Pierwsza pielgrzymka odbyła się w 1994 roku.

– Cieszę się z tego, że mogę spotkać się z wami w Bazylice św. Piotra, z wami, którzy bezinteresownie poświęcacie tyle czasu i swoje zdolności dla dobra słuchaczy w kraju – podkreślał Jan Paweł II.

Przy Radiu Maryja powstały także inne dzieła. 29 stycznia 1998 r. ukazał się pierwszy numer „Naszego Dziennika”. Obecnie gazeta dostępna jest także w wersji elektronicznej. Publikowane są w niej artykuły dotyczące, m.in. bieżącej polityki, kultury, gospodarki czy wiary. Celem, jaki przyświecał tworzeniu dziennika, było ukazywanie prawdy. Od 15 lutego ukazuje się miesięcznik „Szlachetne zdrowie”. A 12 czerwca 2003 roku wystartowała Telewizja Trwam.

– Każdy ma tremę. Jeszcze na pewno będą różne usterki. Rozpoczynamy Anioł Pański. Godz. 18:00 jest Anioł Pański, zapraszamy serdecznie – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

W 2008 roku powstał oddział telewizji w Chicago. Trzy lata później w Toronto. Od początku istnienia stacji nadawany jest program informacyjny. „Rozmowy Niedokończone”, to z kolei program, w którym czynny udział telefoniczny mogą brać nasi widzowie. W telewizji każdy znajdzie coś dla siebie, są zarówno programy dla dzieci, publicystyczny jak „Polski Punt Widzenia”, interwencyjny – „Po stronie Prawdy”, ale też motoryzacyjny, rolniczy czy „Koncert życzeń”. W tworzenie programu „Westerplatte Młodych” zaangażowani są studenci WSKSiM. Uczelnia została założona w 2001 roku. Kształci młodych ludzi na kierunkach w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej to także spory wachlarz kierunków na studiach podyplomowych. Przez Fundację „Nasza Przyszłość” zostały założone prywatne Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa w Szczecinku. Placówka jest w czołówce najlepszych szkół w Polsce. Przy toruńskiej uczelni powstaje geotermia. Ciepłownia ma być oddana do użytku już niebawem.

– Czyli na koniec stycznia 2020 roku – zaznacza Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

Wyjątkowy dla Rodziny Radia Maryja był rok 2016. W Toruniu dokonano konsekracji świątyni pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i świętego Jana Pawła II. Sanktuarium to dar wdzięczności za papieża Polaka. Poświęcenia dokonał specjalny wysłannik Ojca Świętego Franciszka, ks. kard. Zenon Grocholewski.

– W dzisiejszym dniu śpiewamy Panu Bogu i Niebu całemu Alleluja. A ludziom z głębokim ukłonem, dzięki – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i dyrektor Radia Maryja

To właśnie w toruńskim sanktuarium jest kaplica pamięci Polaków ratujących Żydów. Przy świątyni powstaje Muzeum „Pamięć i Tożsamość”. Jego budowa ma potrwać do końca 2021 roku. Tuż obok Muzeum powstanie także „Park Pamięci”, który uhonoruje bohaterów II wojny światowej.

TV Trwam News

Źródło: radiomaryja.pl, 7 grudnia 2019

Autor: mj

Tagi: XXVIII Rocznica Powstania Radia Maryja