Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dyskusja wokół nowelizacji tzw. ustawy medialnej

Treść

Trwa dyskusja wokół podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji tzw. ustawy medialnej. Skraca ona m.in. kadencję obecnych władz TVP i Polskiego Radia.

Ustawa medialna ma również za zadanie ukrócić mechanizm zawłaszczania dóbr publicznych w interesie wąskiej grupy osób – powiedział prof. Jacek Kurzępa, poseł PiS.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji przygotowana przez Prawo i Sprawiedliwość od początku była mocno krytykowana przez dawny obóz rządzący, który nazywa ją „zamachem na media”. Tymczasem parlamentarzyści PiS-u podkreślają, że dzięki zmianie przepisów publiczne media staną się bardziej obiektywne niż obecnie.

Prof. Jacek Kurzępa, poseł PiS-u, zwraca uwagę, że Polacy płacąc abonament mają prawo do godziwej, obiektywnej i pozapartyjnej informacji.

Mam takie przeświadczenie, że z jednej strony zwolennicy ustawy medialnej wychodzą z założenia, a na to możemy przywołać dziesiątki faktów, że media publiczne sieją dezinformacje. Z drugiej strony mamy również do czynienia z sytuacją, w której niewielkie grono osób, które nazywamy z reguły celebrytami, wykorzystywała media publiczne ku własnym interesom finansowym, tzn. pozyskiwania intratnych, wysokopłatnych kontraktów. W efekcie ustawa medialna ma również przykrócić tego typu mechanizm – zawłaszczania dóbr publicznych w interesie wąskiej grupy osób prywatnych – podkreśla prof. Jacek Kurzępa.

Prezydent Andrzej Duda w ostatnim czasie podpisał szereg ważnych ustaw m.in. o służbie cywilnej i ubezpieczeniu społecznym rolników.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 08 stycznia 2016

Autor: mj