Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dr K. Kawęcki: Niepodległość jest poddana różnym próbom

Treść

O tym, jak powinniÅ›my Å›wiÄ™tować 97. rocznicÄ™ odzyskania przez PolskÄ™ niepodlegÅ‚oÅ›ci mówiÅ‚ dr Krzysztof KawÄ™cki, historyk, wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej, w audycji AktualnoÅ›ci dnia na antenie Radia Maryja. „To, że w tej chwili pamiÄ™tamy o tym dniu, jest w dużym stopniu wynikiem oddolnych, spontanicznych dziaÅ‚aÅ„ różnych Å›rodowisk niepodlegÅ‚oÅ›ciowych, kombatanckich, mÅ‚odzieżowych” – podkreÅ›liÅ‚ polityk.

W rozmowie z o. Grzegorzem Mojem CSsR dr Krzysztof Kawęcki przypomniał początki Święta Niepodległości. Zostało ono ustanowione decyzją władz II RP w 1937 roku.

Przed wojnÄ… obchodziliÅ›my to Å›wiÄ™to tylko dwukrotnie – w 1937 i 1938 roku. Wówczas byÅ‚y to piÄ™kne parady, przede wszystkim wojskowe, wyrażajÄ…ce przywiÄ…zanie do niepodlegÅ‚oÅ›ci, do armii, do paÅ„stwa polskiego, do wszystkich wartoÅ›ci, które uksztaÅ‚towaÅ‚a i stworzyÅ‚a II RP – podkreÅ›liÅ‚ historyk.

Jak wskazaÅ‚ wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej, to, że Polacy pamiÄ™tajÄ… dziÅ› o tym dniu, jest w dużym stopniu wynikiem oddolnych inicjatyw Å›rodowisk niepodlegÅ‚oÅ›ciowych, kombatanckich czy mÅ‚odzieżowych. ÅšwiÄ™towanie tego dnia nie powinno siÄ™ ograniczyć jedynie do wywieszenia flagi – tÅ‚umaczyÅ‚ historyk.

–  Musimy pamiÄ™tać o tym kontekÅ›cie historycznym, o II RP, ale także o wyzwaniach i zagrożeniach, które w tej chwili dotyczÄ… Polski, także w zakresie utrzymania niepodlegÅ‚oÅ›ci. NiepodlegÅ‚ość Polski jest przecież poddana różnym próbom, sÄ… próby ograniczania tej niepodlegÅ‚oÅ›ci. Troska o tÄ™ niepodlegÅ‚ość powinna wyrażać siÄ™ w codziennej postawie, w rozumieniu pewnych kwestii, także politycznych, oraz poprzez pamięć historycznÄ…. Należy pamiÄ™tać, że odzyskanie niepodlegÅ‚oÅ›ci w 1918 roku nie byÅ‚oby możliwe bez kilku czynników – oceniÅ‚ dr Krzysztof KawÄ™cki.

WÅ›ród czynników, które przyczyniÅ‚y siÄ™ do odzyskania przez PolskÄ™ niepodlegÅ‚oÅ›ci, polityk wymieniÅ‚ m.in. dorobek kulturowy naszego kraju, ale także pamięć o tradycji I RP. Spore znaczenie miaÅ‚y również – jak tÅ‚umaczyÅ‚ wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej – nowoczesne ruchy polityczne.

Po upadku Powstania Styczniowego Polacy, podzieleni miÄ™dzy trzech zaborców, potrafili wytworzyć nowoczesne ruchy polityczne – narodowe z Romanem Dmowskim, ludowe z Wincentym Witosem, niepodlegÅ‚oÅ›ciowo-socjalistyczne z Józefem PiÅ‚sudskim itd. Polacy mieli zatem elity i potrafili te elity wyksztaÅ‚cić. Jest to kolejna kwestia, która jest wyzwaniem przed wspóÅ‚czesnym pokoleniem Polaków – zaznaczyÅ‚ historyk.

Wyzwaniem, jakie stoi przed PolskÄ… i Polakami, jest prowadzenie suwerennej polityki zagranicznej – dodaÅ‚ polityk.

Trzeba zrobić wszystko, żebyÅ›my doprowadzili do wspóÅ‚pracy, a w przyszÅ‚oÅ›ci konfederacji krajów Europy Åšrodkowej, żebyÅ›my nie ulegali naciskowi Unii Europejskiej, temu imperializmowi prawnemu. Trzeba zastanowić siÄ™ nad formuÅ‚Ä… czy też udziaÅ‚em w przyszÅ‚oÅ›ci Polski w UE. To, co w tej chwili dzieje siÄ™ ze strony Unii Europejskiej, jest oczywiÅ›cie dyktatem ze strony silniejszych – Niemiec i Francji. Nie znaczy to jednak, że mamy mu ulegać – mówiÅ‚ dr Krzysztof KawÄ™cki.

Tym, czego szczególnie potrzebuje dziÅ› Polska, jest – wedÅ‚ug historyka – umiejÄ™tność sprawnego dziaÅ‚ania i organizacji, myÅ›lenia paÅ„stwowo-twórczego.

Mamy nadziejÄ™, że ten dzieÅ„ obchodzony 11 listopada nie tylko przypomni nam o tym kontekÅ›cie historycznym, przypomni o II RP, pokaże, jak bardzo jest nam potrzebna duma z polskoÅ›ci, ale pokaże nam również, jakie wyzwania stojÄ… przed nami wszystkimi, przed nami Polakami – akcentowaÅ‚ historyk.

Całość rozmowy o. Grzegorza Moja CSsR z dr. Krzysztofem Kawęckim, gościem wtorkowej audycji Aktualności dnia na antenie Radia Maryja, do odsłuchania [tutaj].

RIRM

ŹródÅ‚o: radiomaryja.pl, 11 listopada 2015

Autor: mj