Dobiega końca polska prezydencja w Grupie V4
Treść
Prezydencja Polski w Grupie Wyszehradzkiej powoli dobiega końca. Od 1 lipca br. przewodnictwo obejmą Węgry. Dziś w Elblągu odbyło się spotkanie ministrów obrony narodowej państw Grupy V4.
Dyskusja podzielona była na trzy bloki. Pierwszy dotyczył współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.
– Przede wszystkim przygotowujemy się do dyżuru bojowego w ramach Europejskiej Grupy Bojowej w roku 2023. Będzie to trzeci dyżur Grupy Bojowej złożonej z państw tworzących Grupę Wyszehradzką – wskazał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
Minister @mblaszczak: Dziękuje, że w Grupie Wyszehradzkiej jesteśmy solidarni i podzielamy opinie w zakresie zagrożeń. Razem współpracujemy w ramach #V4, UE NATO. Dzięki temu budujemy i wzmacniamy nasze bezpieczeństwo oraz odstraszamy potencjalnego agresora. pic.twitter.com/1O0f9VZi8Z
— Ministerstwo Obrony Narodowej (@MON_GOV_PL) June 21, 2021
Podczas dzisiejszego spotkania, w ramach współpracy w Sojuszu NATO, ministrowie obrony Polski, Węgier, Czech i Słowacji omówili ostatnie posiedzenie liderów państw UE, które w zeszłym tygodniu odbyło się w Brukseli. W Elblągu rozmawiali także o współpracy w ramach UE.
Razem jesteśmy silniejsi!
Rezultaty szczytu @NATO oraz bieżące inicjatywy europejskie w sferze obrony i bezpieczeństwa były tematami spotkania ministrów obrony państw #GrupaWyszehradzka, które odbyło się pod przewodnictwem ministra @mblaszczak #Elbląghttps://t.co/FmPKeXbNVM pic.twitter.com/x1sR9iaTR5
— Ministerstwo Obrony Narodowej (@MON_GOV_PL) June 21, 2021
W Krakowie z kolei spotkali się ministrowie ds. gospodarczych Grupy Wyszehradzkiej V4 i Francji. Polskę, jako gospodarz, reprezentował wicepremier Jarosław Gowin. Ministrowie rozmawiali m.in. o tym, w jakim kierunku powinny rozwijać się gospodarki poszczególnych krajów europejskich. Tematem była także transformacja energetyczna oraz wyzwania, przed jakimi stoi sektor farmaceutyczny i biotechnologiczny.
– We wszystkich istotnych sprawach mówiliśmy wspólnym głosem. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z konieczności skrócenia łańcucha dostaw i wzmocnienia potencjału europejskiego przemysłu, prowadzenia wspólnej polityki klimatycznej i rozwoju tego, co jest nazywane otwartą autonomią strategiczną Europy – mówił Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.
Spotkanie zakończyło się podpisaniem deklaracji o wzajemnej współpracy w zakresie rozwoju przemysłu farmaceutycznego.
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że bezpieczeństwo naszych krajów wymaga współpracy, szczególnie współpracy w takich strategiczych dziedzinach jak przemysł farmaceutyczny – @Jaroslaw_Gowin pic.twitter.com/BCO6iQNJOj
— Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (@MRPiT_GOV_PL) June 21, 2021
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 21
Autor: mj