Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Długie kolejki po paszport

Treść

Rejestracja do urzędu i cierpliwe czekanie – tak w wielu miejscach w Polsce wygląda dziś wyrabianie paszportu. By skrócić czas oczekiwania, wdrażane są nowe rozwiązania. Urzędy pracują dłużej, otwarte są także w soboty.

Toruń – aby złożyć wniosek o paszport, trzeba się umówić. Powstała specjalna internetowa rejestracja do kolejki. Okazuje się jednak, że system istnieje, natomiast brak terminów, przynajmniej do maja. Taka sama sytuacja jest w Bydgoszczy i we Włocławku. Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego mogliby udać się do sąsiadów, na przykład na Pomorze i tam wyrobić paszport. W Gdańsku zniesiono obowiązek uprzedniej rejestracji. Można zatem przyjść do urzędu, pobrać numerek i cierpliwie czekać.

– Jeśli klient pobiera numerek i widzi, że jest na przykład numer 140, to czeka około trzech godzin – podkreśliła Anna Godyńska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Na wydłużenie kolejek wpływ ma z pewnością wojna na Ukrainie.

– Przykładowo w styczniu przez cały miesiąc złożono około 19 tysięcy wniosków, w lutym 28 tysięcy, a w marcu jest to już 58 tysięcy złożonych wniosków paszportowych – poinformowała Ewa Filipowicz, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego.

Na Mazowszu, jak zapewniła rzecznik, urzędnicy dotrzymują 30-dniowego terminu na wyrobienie paszportu.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewnia, że „trzyma rękę na pulsie” i podejmuje niezbędne działania, by kolejki były jak najkrótsze.

– Wdrożyliśmy wiele różnych działań, nie wszędzie są one wystarczające. Staramy się raz w tygodniu rozmawiać z wojewodami o kolejnych działaniach, które wdrażają – oznajmił Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Wśród tych działań jest wydłużenie godzin obsługi obywateli, którzy chcą uzyskać paszport. Organizowane są tzw. soboty paszportowe.

– Będziemy dalej dążyć do tego, aby wszyscy nasi obywatele, którzy w tej chwili chcą wyrobić paszporty, mieli taką możliwość – zapewnił wiceszef MSWiA.

Gdy już uda się nam umówić do urzędu lub wybierzemy się bezpośrednio do niego bez wcześniejszego umawiania, powinniśmy mieć ze sobą komplet dokumentów. To m.in. aktualny paszport, a po upływie jego terminu dowód osobisty.

– Ponadto dwa zdjęcia kolorowe, do tego dowód opłaty paszportowej oraz wypełniony czytelnie, drukowanymi literami, wniosek paszportowy – wymieniła dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Pełna opłata za wydanie paszportu to 140 złotych. Dla osób, które ukończyły 70 lat, jest on darmowy. Opłata ulgowa w wysokości 70 złotych obowiązuje m.in. emerytów, rencistów, osoby niepełnosprawne, uczniów i studentów. Szczegółowe informacje na temat ulg można znaleźć na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 19

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: paszport