Częściowe otwarcie gospodarki
Treść
Od poniedziałku galerie handlowe i duże sklepy znów są otwarte. Zakupy odbywają się w reżimie sanitarnym. Swoje podwoje otwierają też muzea i galerie sztuki. Decyzje dotyczące dalszych zmian w obostrzeniach będą podejmowane w połowie lutego.
Na ten dzień czekało wielu klientów. Od poniedziałku nie ma już godziny dla seniorów. W sklepach obowiązuje nakaz noszenia maseczek. Klienci mają do dyspozycji płyn do dezynfekcji oraz jednorazowe rękawiczki. Nadal obowiązują limity wejść.
W galeriach handlowych pozostają zamknięte place zabaw i siłownie. Punkty gastronomiczne mogą wydawać jedzenie tylko na wynos. Zamknięcie galerii było trudnym okresem dla przedsiębiorców – przyznaje Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.
– W szczególności w trudnej sytuacji byli mali przedsiębiorcy działający w galeriach, którzy nie mieli internetowego kanału sprzedaży. To jest bardzo ważne, bo w tym momencie nie mieli czym zastąpić zamkniętych punktów handlowych – mówi Maciej Ptaszyński.
Odskocznią dla zmęczonych ograniczeniami mogą być muzea i galerie sztuki, które od dziś znów są dostępne dla wszystkich. Zwiedzanie odbywa się w reżimie sanitarnym.
– Mamy kilka wspaniale odnowionych obiektów, bo nie próżnowaliśmy przez czas w którym muzeum było zamknięte. Dokonaliśmy remontów, konserwacji – wskazuje Tomasz Miegoń, dyrektor muzeum marynarki wojennej w Gdyni.
Na odwiedzających czeka też muzeum Wojska w Białymstoku – zapewnia jego dyrektor Robert Sadowski.
– Mamy czas, kiedy możemy się państwu pochwalić nowymi wystawami czasowymi, choćby wystawą „Wojsko chce jeść”, która mówi o aprowizacji w wojsku – oznajmia dyrektor.
Swoje wrota otwiera też szeroko zamek Królewski na Wawelu – zapewnia dr Piotr Rabiej.
– Otwieramy kilka ekspozycji. Skarbiec i zbrojownię, „Wawel zaginiony. Wawel odzyskany” oraz namioty tureckie – wymienia.
Jak mówi minister kultury, wicepremier Piotr Gliński, okres zamknięcia nie był łatwy dla muzeów, ale został dobrze wykorzystany.
– To był oczywiście trudny czas, ale muzealnicy doskonale z tej sytuacji wybrnęli. Cały czas oferty muzealne były prezentowane w sieci – zauważa szef resortu kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
Szkoły pozostają otwarte dla najmłodszych uczniów z klas 1 – 3, a także uczniów szkół branżowych, którzy uczestniczą w praktykach. Młodzież, która przygotowuje się do egzaminów końcowych może uczestniczyć w szkole tylko w konsultacjach.
– Na pewno czekamy na ten moment, kiedy będziemy mogli znów zaprosić uczniów do szkoły, kiedy będą mogli uczyć się w trybie normalnym. Szkoły brakuje uczniom i rodzicom – przyznaje ks. Jerzy Babiak, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu.
Rząd uzależnia decyzję od sytuacji pandemicznej oraz wyników drugiego badania przesiewowego nauczycieli.
– Decyzja dotycząca tego, co dalej z edukacją, będzie podejmowana dopiero w okolicach 14 lutego – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.
Do 14 lutego wydłużona została wypłata specjalnego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do 8 roku życia, które z powodu pandemii nie mogą pójść do żłobka, przedszkola lub szkoły. Nadzieje na znoszenie kolejnych ograniczeń daje znaczny spadek zakażeń i zgonów z powodu COVID-19.
– Oby ten trend był kontynuowany. Już w tym tygodniu będziemy chcieli przedstawić kolejne reguły, które będą obowiązywać w najbliższym czasie – informuje premier Mateusz Morawiecki, który uzależnia decyzje dotyczące luzowania obostrzeń również od sytuacji pandemicznej w krajach ościennych.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj