Czeka nas federalizacja Unii Europejskiej?
Treść
W Parlamencie Europejskim w Starsburgu odbyła się debata nt. apelu o zwołanie konwentu w celu wprowadzenia pierwszych konkretnych zmian w dokumentach założycielskich Unii Europejskiej. Europoseł Beata Kempa wyraziła sprzeciw wobec federalizacji i pozatraktatowego wzmacniania instytucji.
Głos w dyskusji w sprawie apelu o zwołanie konwentu w celu wprowadzenia pierwszych konkretnych zmian w dokumentach założycielskich Unii Europejskiej zabrała europoseł Beata Kempa. Przypomniała, że Unia powstała jako wspólnota silnych, suwerennych i niezależnych państw.
Żeby usprawnić proces decyzyjny w UE, nie trzeba zawracać kijem Renu. Nie zgadzamy się na dalszą federalizację i pozatraktatowe wzmacnianie instytucji. To mój głos w dzisiejszej debacie w PE nt. zmian w traktatach UE:#UE #traktaty #federalizacja #instytucje pic.twitter.com/NxNOvjHV9C
— Beata Kempa (@BeataKempa_MEP) June 9, 2022
W jej ocenie Wspólnota odeszła od idei Roberta Schumana. W ostatnich latach Unia Europejska stała się bezdusznym, biurokratycznym Lewiatanem, który jest skupiony na nagonce na te kraje członkowskie, które myślą inaczej niż liberałowie, Zieloni i Lewica.
– Panuje duch braku szacunku dla wewnętrznych decyzji podejmowanych przez państwa tworzące Wspólnotę. Mają miejsce systematyczne ataki przeciwko rządom, które nie zgadzają z głównymi inżynierami zmiany traktatów. My mówimy „nie” dla takich zmian. Reformy systemowe powinny stanowić powrót do korzeni, do wspólnych wartości narodów i państw. Stanowcze „nie” dla federalizacji i dla poza traktatowego wzmacniania instytucji, natomiast „tak” dla silnych państw członkowskich oraz jasno określonych w traktatach kompetencji instytucji Unii Europejskiej – mówiła europoseł.
9 maja zakończyła się Konferencja w sprawie przyszłości Europy. Była to seria debat ze społeczeństwem obywatelskim na temat wyzwań i priorytetów stojących przed Unią Europejską. Unijni urzędnicy przedstawili koncepcje zakładającą m.in. zniesienie jednomyślności w Radzie w większości dziedzin.
RIRM
Żródło: radiomaryja.pl, 9
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj