Czarnecki apeluje do Batury
Treść
W związku z przybierającymi na sile atakami na Polaków na Białorusi poseł do Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) wystosował do przewodniczącego białoruskiego parlamentu Borisa Batury apel w tej sprawie. Poseł domaga się respektowania praw naszych rodaków. I zapowiada, że państwo to może utracić miejsce w Zgromadzeniu Parlamentarnym Euronest.
"Wyrażam oburzenie i stanowczy sprzeciw odnośnie do ostatniej fali represji wobec mniejszości polskiej w Pańskim kraju. Są to kolejne przykłady dyskryminacji, z jaką spotykają się Polacy w Republice Białoruś" - czytamy w liście posła Czarneckiego, który jest zarazem wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest, do Borisa Batury. "Niestety, z największym ubolewaniem stwierdzam, że nie są to przykłady odosobnione i że mamy do czynienia - jak się wydaje - z planową, systematycznie prowadzoną akcją, która ma znacząco ograniczyć aktywność białoruskich Polaków. Jest to absolutnie sprzeczne ze standardami europejskimi - a przecież słyszymy od Państwa, że również i Białoruś przyznaje się do tego dziedzictwa" - napisał Czarnecki.
Poseł podkreśla, że ataki wobec Polaków się zaostrzają, mimo iż w ciągu ostatnich osiemnastu miesięcy Unia Europejska, w tym także Polska, świadomie "otworzyły się na Białoruś". W tym czasie nastąpiła m.in. liberalizacja w zakresie handlu i wzajemnych kontaktów, a także w dużym stopniu zniesiono zakazy wjazdu na teren UE dla białoruskich dygnitarzy. Dlatego Czarnecki zaznacza, że jeżeli ten stan rzeczy nie ulegnie poprawie, wówczas PE będzie zmuszony wyciągnąć konsekwencje. "Jeżeli w dalszym ciągu władze w Mińsku oraz władze lokalne prowadzić będą politykę dyskryminacyjną wobec mniejszości narodowych, w tym największej - polskiej, w sposób istotny wpłynie to na przyszłe wzajemne relacje między Parlamentem Europejskim a Parlamentem Republiki Białoruś oraz zaważyć może negatywnie na obecności w ogóle, lub obecności jedynie częściowej, przedstawicieli Białorusi w Zgromadzeniu Parlamentarnym Euronest, w którego władzach mam zaszczyt zasiadać" - napisał w oświadczeniu polski poseł.
Euronest obejmuje kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz 6 państw mających współpracować z Unią w ramach Partnerstwa Wschodniego, czyli: Ukrainę, Białoruś, Mołdawię, Gruzję, Azerbejdżan i Armenię. Jego głównym celem jest m.in. wzmocnienie kontaktów między Parlamentem Europejskim a parlamentami narodowymi krajów wschodnich oraz umożliwienie dialogu między nimi.
Marta Ziarnik
Nasz Dziennik 2010-02-12
Autor: jc