Cud życia w Guadalupe
Treść
Zdjęcie: EDGARD GARRIDO/ Reuters
Matka Boża z Guadalupe jest czczona jako patronka i obrończyni życia ludzkiego. Już w XVI wieku, objawiając się św. Juanowi Diego, wezwała do zaprzestania barbarzyńskich praktyk składania ofiar z ludzi. Czy wezwanie Maryi do obrony i poszanowania ludzkiego życia nie jest aktualne także dziś?
Matka Boża 12 grudnia 1531 roku objawiła się Indianinowi św. Juanowi Diego jako niewiasta w stanie błogosławionym, depcząca głowę węża. A do Juana Diego powiedziała: „Drogi synku, kocham cię. Jestem Maryja, zawsze Dziewica, Matka Prawdziwego Boga, który daje i zachowuje życie”. Aztekowie, którzy oddawali cześć bogom poprzez ofiarę z ludzi, odstąpili od pogańskich praktyk i zaczęli przyjmować wiarę w Chrystusa.
12 grudnia 2007 r. podczas Mszy św. w intencji dzieci zabitych przed narodzeniem z obrazu Matki Bożej z Guadalupe w sanktuarium w Meksyku wydobyło się światło, które na oczach tysięcy wiernych utworzyło kształt ludzkiego embrionu podobny do obrazu widzianego podczas badań echograficznych. Przypuszcza się, że Maryja pokazała w swym łonie obraz nienarodzonego Jezusa.
Dziś w kalendarzu liturgicznym obchodzimy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe. W tym najsławniejszym sanktuarium maryjnym Ameryki znajduje się nieuczyniony ludzką ręką wizerunek Maryi na tilmie (płaszczu) św. Juana Diego. Co roku na uroczystość 12 grudnia ściągają tam miliony ludzi.
To niezwykłe, że właśnie w tych dniach w Guadalupe obecna jest kopia Ikony Matki Bożej Częstochowskiej, która pielgrzymuje przez świat. W obronie życia przemierzyła już 150 tys. kilometrów, a od dwóch tygodni nawiedza Meksyk. Na fakt, że spotkanie obu ikon to historyczne wydarzenie, zwraca uwagę Ewa Kowalewska, inicjator i koordynator peregrynacji Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu”. Pielgrzymka ta trwa już blisko dwa lata. Meksyk jest 27. krajem na pątniczym szlaku Maryi w Ikonie Jasnogórskiej.
– Matka Boża z Guadalupe jest patronką obu Ameryk, ale jest przede wszystkim patronką obrońców życia – zaznacza Ewa Kowalewska, inicjator pielgrzymki, dyrektor HLI-Europa. Matka Boża z Guadalupe jest znana na całym świecie i nazywana m.in. Matką Cywilizacji Miłości. I dziś Matka Boża woła o zaprzestanie współczesnych pogańskich praktyk przeciwko życiu, w tym aborcji i eutanazji. Jej przesłanie ma szczególne znaczenie w dobie nowych neopogańskich ideologii. – Wydaje się, że poprzez spotkanie tych dwóch wizerunków Matka Boża chce nam pokazać dziś, gdy narasta zagrożenie cywilizacją śmierci, że życia trzeba bronić, że cywilizacja życia i miłości jest fundamentem chrześcijaństwa – podkreśla Ewa Kowalewska. 8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia Maryi, Czarna Madonna zatrzymała się w tzw. starej bazylice w sanktuarium Matki Bożej Obu Ameryk w Guadalupe. Wczoraj w tamtejszym sanktuarium Matka Boża Częstochowska wzięła udział w dorocznej, uroczystej Eucharystii w intencji obrony życia.
Ewa Kowalewska, zachęcając do duchowego i materialnego wsparcia tej wielkiej pielgrzymki w obronie życia, zwraca uwagę, że wizyta Ikony Częstochowskiej jest w Meksyku silnie połączona z wielkim szacunkiem dla św. Jana Pawła II, który cały oddał się Maryi. Pierwszą zagraniczną pielgrzymkę polski Papież odbył właśnie do Meksyku. W kolejnej pielgrzymce do Guadalupe 23 stycznia 1999 r. Ojciec Święty apelował o obronę życia. W Meksyku zawierzył Maryi sprawę życia poczętego.
Polska zawierzona Maryi z Guadalupe
Nasz Naród z Meksykiem łączy nie tylko miłość do Maryi i św. Jana Pawła II, ale także szczególny akt dokonany 3 maja 1953 roku. Na prośbę polskiego Episkopatu ówczesny prymas Meksyku ks. kard. Miranda y Gomez oddał Polskę w opiekę Matki Bożej z Guadalupe. – To oddanie Polski w opiekę Maryi poprzez prymasa Meksyku było bardzo ważnym duchowym aktem w kontekście chociażby zmagań, które dokonywały się wówczas w Polsce, zwieńczonych aresztowaniem Prymasa Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego – podkreśla ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. – To była modlitwa Kościoła Meksyku w intencji Polski – dodaje. Jak tłumaczy, Meksyk w latach międzywojennych także doświadczył prześladowań Kościoła, stąd duchowo łączył się z Polską w jej zmaganiach o wierność Bogu. Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe czczony jest na całym świecie. Jego kopie znajdują się także w wielu polskich parafiach.
Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik, 12 grudnia 2014
Autor: mj