Coraz większe zainteresowanie aplikacją mObywatel
Treść
Aplikacja mObywatel staje się coraz popularniejsza wśród Polaków. W poprzednim roku dołączyło do niej blisko 3 mln obywateli. Cyfrowy portfel cały czas się rozwija i daje nowe możliwości.
W ostatnich miesiącach aplikacja mObywatel uzyskała nowe aktualizacje.
– Przede wszystkim podniesione zostały standardy bezpieczeństwa danych użytkowników naszej aplikacji, ale również pracujemy nad tym, aby wszystkie dokumenty, które są tam zawarte, były powszechnie w Polsce respektowane – informuje sekretarz stanu w KPRM, Adam Andruszkiewicz.
Projekt ustawy w tej sprawie ma pojawić się w połowie bieżącego roku.
– Tak, żeby miliony Polaków, którzy na co dzień korzystają z tej aplikacji, mogło wszędzie potwierdzać tożsamość dokumentami, które znajdą w mObywatelu – podkreśla Adam Andruszkiewicz.
To m.in. dowód tożsamości, prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, Karta Dużej Rodziny czy unijny certyfikat COVID. Wciąż trwają prace, by do aplikacji wprowadzić kartę emeryta i rencisty – zaznacza minister.
– Z roku na rok rośnie liczba seniorów, którzy chcą korzystać z nowinek technologicznych. Warto także apelować do osób młodszych, do wnuków, do dzieci, aby pomagali, dlatego że to jest bardzo wygodne narzędzie – wskazuje sekretarz stanu w KPRM.
Aplikacja mObywatel umożliwia chociażby realizację e-recepty bez podawania numeru PESEL. Mimo że aplikacja jest swego rodzaju cyfrowym portfelem, to nie ma planów, by miała zastąpić tradycyjną formę dokumentów, takich jak dowód osobisty – przekonuje Adam Andruszkiewicz.
Możliwości aplikacji doceniły też Polskie Koleje Państwowe.
„Wprowadzona przez PKP Intercity zmiana to ułatwienie przede wszystkim dla osób kupujących bilety przez internet, jak również korzystających np. z ulg przysługujących z racji wieku. W pierwszym przypadku można okazać mTożsamość zamiast dowodu osobistego czy innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. W drugim można okazać mLegitymację, która również jest częścią aplikacji mObywatel” – czytamy na stronie PKP Intercity.
System Bilkom umożliwia pasażerom zakup biletów online.
– Dzisiaj każdy, kto przez ten system kupuje bilet, może także pobrać ten bilet do mObywatela i – wyciągając aplikację – pokazać jednocześnie bilet i okazać swoją tożsamość – wyjaśnia Adam Andruszkiewicz.
Pracownicy kolei dzięki aplikacji mogą też korzystać z Ulgowej Usługi Transportowej – dokumentu, który daje możliwość ulgi pracownikom kolei i ich rodzinom. Obecnie z aplikacji korzysta już ponad 6 mln Polaków.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj