Co posłowie zrobią z ustawami Lecha Kaczyńskiego
Treść
Zmarły tragicznie prezydent RP Lech Kaczyński zdeponował w Sejmie "testament" w postaci projektów ustaw, którymi chciał zabezpieczyć los zasłużonych dla Ojczyzny. Koalicja PO - PSL, która tak licznie obsiada w tej kadencji ławy sejmowe, robiła dotąd wszystko, aby prezydenckie projekty nie wyszły z "sejmowej zamrażarki".
Na trzy dni przed katastrofą pod Katyniem na wniosek Prawa i Sprawiedliwości zebrała się sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Posiedzenie zwołano w trybie nadzwyczajnym, ponieważ posłowie żądali wyjaśnień dotyczących tego, co od ponad roku dzieje się z prezydenckimi projektami ustaw - wniesionym jeszcze w listopadzie 2008 r. projektem ustawy o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz projektem ustawy o świadczeniu substytucyjnym dla osób represjonowanych w latach 1939-1956 przez Związek Sowiecki (został złożony w Sejmie w lutym 2009 r.). Pierwsza z tych inicjatyw stawia sobie za cel uhonorowanie i otoczenie opieką osób najbardziej zasłużonych, którym Polska zawdzięcza niepodległość. Druga - wypłatę symbolicznych odszkodowań dla ofiar represji komunistycznych.
Występując z inicjatywą, prezydent Lech Kaczyński zapewne dobrze pamiętał ów wstyd, jaki sześć lat temu stał się udziałem nas wszystkich, na wieść, że generał Stanisław Skalski, lotnik, bohater września i Bitwy o Anglię, po wojnie osadzony przez komunistów w celi śmierci, w wolnej Polsce wylądował w przytułku. "Tak w Polsce umiera bohater. Opuszczony i pozbawiony dorobku życia zmarł as bitwy o Anglię" - pisała prasa w 2004 roku. Skalski zmarł w nędzy zaledwie dzień po obchodach Święta Niepodległości...
Lech Kaczyński dobrze tę hańbę zapamiętał, toteż gdy rok później został prezydentem RP, chciał, by Polska nigdy więcej nie musiała się wstydzić. Ustawa o utworzeniu Korpusu Weteranów oraz ustawa o świadczeniach dla ofiar represji komunistycznych miały to raz na zawsze załatwić.
Niestety, wysiłki prezydenta natrafiły na mur koalicji rządzącej. Oba projekty, opatrzone negatywnym stanowiskiem rządu, ugrzęzły w komisji polityki społecznej na etapie prac podkomisji i tkwią tam od ponad roku. Posłowie Platformy - Witold Kochan i Domicela Kopaczewska (szefowie podkomisji, które miały zająć się projektami), przez 6 miesięcy, do chwili interwencji PiS, nie posunęli prac ani o krok, nie zwoływali nawet posiedzeń. Koalicja mnoży za to problemy.
- Nasze wątpliwości budzi równy dla wszystkich weteranów dodatek 200-złotowy i zasiłek pogrzebowy. Musimy oddziaływać punktowo, żeby pieniądze trafiły do tych kombatantów, których dochody są rzeczywiście za niskie. Ponadto za sprawy weteranów nie powinno odpowiadać Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, lecz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - mówił na komisji poseł Witold Kochan. Domicela Kopaczewska z kolei przekonywała, że należy uregulować sprawy "w sposób kompleksowy".
- Trzeba było to zrobić w latach 2005-2007 - rzuciła pod adresem przedstawiciela prezydenta poseł Krystyna Skowrońska z PO.
Rząd PO - PSL, który półtora roku temu zapowiadał "kompleksowe uregulowanie" - zaniechał opracowania własnego projektu, ale z zanegowania projektu prezydenckiego formalnie się nie wycofał. Przewodniczący komisji polityki społecznej Sławomir Piechota przekonywał na posiedzeniu komisji, że wszystko to... z winy kryzysu i braków w budżecie.
- To nie są projekty związane z pomocą społeczną - przeciął te dywagacje minister Andrzej Duda z Kancelarii Prezydenta. - Celem ustawy o Korpusie Weteranów jest uhonorowanie i objęcie szczególną opieką osób najbardziej zasłużonych, które narażając własne życie i zdrowie, walczyły zbrojnie o niepodległość Rzeczypospolitej. To nie są zapomogi - podkreślił. - Także drugi projekt - o świadczeniach dla osób represjonowanych przez komunistów - nie dotyczy świadczeń pomocy społecznej, lecz słusznych odszkodowań, które się tym osobom należą i których nigdy nie otrzymały - wyjaśnił.
- Komisja zobowiązała się do końca czerwca przedstawić stanowisko w sprawie projektów prezydenckich - poinformował minister Duda. Czy zdecyduje się je poprzeć nawet wbrew rządowi?
- Zastanówmy się, dokąd zmierzamy, bo za parę lat w ogóle nie będzie problemu, bo po prostu nas nie będzie. Nas nie będzie... - powiedział w Sejmie, jakże proroczo, Czesław Cywiński, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, zmarły tragicznie trzy dni później w katastrofie pod Katyniem. Średni wiek członków związku wynosi obecnie 87-88 lat.
Prezydent Lech Kaczyński, a wraz z nim grupa kombatantów i ofiar komunistycznych represji lecących z nim do Katynia - odeszli, nie dożywszy chwili złożenia podpisu pod "swoimi" ustawami. Wstyd dla tych, co je blokowali, pozostał.
Małgorzata Goss
Inne projekty ustaw złożone przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, o których losie Sejm dotąd nie rozstrzygnął:
- Ustawa o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach - złożona do laski marszałkowskiej 17.12.2007 r., druk nr 1131, dopiero po 10 miesiącach skierowana do pierwszego czytania w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. I czytanie w komisji odbyło się 6.11.2008 r.
- Ustawa o zmianie ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego oraz ustawę o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego - złożona 30.06.2008 r. - marszałek nie nadał jej dotychczas numeru druku.
- Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zwana w skrócie "ustawą o bonach towarowych". Jej celem jest zwolnienie z podatku bonów towarowych przyznawanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Projekt wniesiony (na prośbę drobnych przedsiębiorców) 19.02.2009 r. Prezydent chciał go skierować na szybką ścieżkę legislacyjną, aby wszedł w życie jeszcze przed ubiegłorocznymi świętami. Druk 2637. I czytanie odbyło się 22.01.2010 r. Projekt leżakuje w Komisji Finansów Publicznych.
- Projekt zmian w ustawie o pracownikach tymczasowych - złożony 6.01.2010 r. Cel - ochrona pracowników. Projekt zmierza do uniemożliwienia pracodawcom zastępowania pracowników zatrudnionych na stałe - pracownikami tymczasowymi. Druk nr 2807. Projekt skierowany 19.02.2010 r. do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
- Projekt o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Projekt wniesiony 4.02.2010 r., druk nr 2739, skierowany do pracy w komisjach 9.02.2010 r. Ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracy. Projekt gwarantuje Inspekcji Ochrony Środowiska, Państwowej Straży Pożarnej i organom nadzoru górniczego prawo niezapowiedzianej kontroli w przedsiębiorstwach.
- Projekt nowelizacji ustawy o orderach i odznaczeniach - wniesiony 19.02.2010 r. Nie otrzymał dotąd numeru druku. Projekt przewiduje ustanowienie nowego odznaczenia wojskowego dla żołnierzy kontyngentów wojskowych służących poza granicami oraz załóg samolotów i funkcjonariuszy BOR obsługujących zagraniczne operacje wojskowe.
- Projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - wniesiony 1.03.2010 r., nr druku 2854. To nowe święto państwowe prezydent chciał ustanowić na 1 marca. Projekt został 5 marca skierowany do Komisji Kultury i Środków Przekazu.
- Projekt zmian w kodeksie karnym - złożony 25.03.2010 r., popularnie zwany "ustawą antychuligańską". Prezydent zaproponował w nim zaostrzenie kar i obniżenie wieku karalności sprawców występków o charakterze chuligańskim, takich jak bójki, wandalizm, zakłócanie ciszy nocnej.
oprac. Małgorzata Goss
Nasz Dziennik 2010-04-29
Autor: jc