Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Broad Peak zdobyte!

Treść

Tak pisze siÄ™ historiÄ™! Czterej polscy himalaiÅ›ci: Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur MaÅ‚ek, dokonali wczoraj dziejowego wejÅ›cia na szczyt Broad Peak (8047 m), jednego z trzech oÅ›miotysiÄ™czników niezdobytych do tej pory zimÄ…. Gdy dziÅ› szczęśliwie zejdÄ… do bazy, uczestnicy caÅ‚ej wyprawy ogÅ‚oszÄ… jej peÅ‚ny sukces.

 

Broad Peak, Nanga Parbat (8126) oraz K2 (8611) – te trzy szczyty do wczoraj pozostawaÅ‚y niezdobyte przez czÅ‚owieka zimÄ…. PozostaÅ‚e udaÅ‚o siÄ™ w tym czasie pokonać, a Polacy w tej kwestii dokonywali rzeczy niewiarygodnych.

Na dziewięć spoÅ›ród czternastu oÅ›miotysiÄ™czników jako pierwsi wspiÄ™li siÄ™ nasi rodacy, zapisujÄ…c wspaniaÅ‚Ä… kartÄ™ w kronikach Å›wiatowego himalaizmu. Od wtorku ta liczba powiÄ™kszyÅ‚a siÄ™ do dziesiÄ™ciu.

– Celem polskiego himalaizmu zimowego jest kontynuowanie wspaniaÅ‚ych tradycji i takichże sukcesów z lat minionych. ChcieliÅ›my dokonać kolejnego historycznego czynu, zatem musieliÅ›my wybrać jednÄ… z trzech gór. O K2 nie wspominam, Nanga Parbat byÅ‚ wielokrotnie próbowany przez Polaków, bez powodzenia. PostawiliÅ›my na Broad Peak, gdyż wydawaÅ‚ siÄ™ nam najbardziej przystÄ™pnÄ… górÄ… z trzech wspomnianych – mówiÅ‚ „Naszemu Dziennikowi” Krzysztof Wielicki, legendarny himalaista, kierownik wyprawy, która miaÅ‚a zanotować kolejny wpis na kartach historii.

Sam miaÅ‚ zwiÄ…zane z Broad Peak wyjÄ…tkowe wspomnienia. 14 lipca 1984 roku wspiÄ…Å‚ siÄ™ na niego samotnie w ciÄ…gu jednego dnia. Nikt przed nim nie dokonaÅ‚ podobnego wyczynu. O górze opowiadaÅ‚: „pozornie niespecjalnie trudna, ale pozornie, o czym Å›wiadczy stosunkowo niewielka liczba wejść”.

– Spotykamy siÄ™ tam z mniej wiÄ™cej takimi samymi wyzwaniami jak na innych oÅ›miotysiÄ™cznikach. A wiÄ™c krótkim dniem i niskimi temperaturami. Powyżej 8 tysiÄ™cy spadnÄ… one poniżej minus 45 stopni. Krótki dzieÅ„ oznacza maÅ‚o czasu na aktywność, bo nocÄ… nie sposób siÄ™ wspinać. Tlenu oczywiÅ›cie jest maÅ‚o. Latem na stokach Broad Peak można caÅ‚kiem szybko siÄ™ poruszać, gdyż sÄ… one Å›nieżne. ZimÄ…, na skutek wiatrów i tego, że to sucha pora (Å›nieg wtedy praktycznie nie pada w wysokich górach), te wszystkie pola stajÄ… siÄ™ lodowe. ProszÄ™ zatem sobie wyobrazić, że pokonanie 500-metrowego odcinka, co w Å›niegu zajmuje okoÅ‚o dwóch godzin, teraz zajmie nawet dwa dni – tÅ‚umaczyÅ‚ Wielicki.

Tegoroczna wyprawa musiaÅ‚a zakoÅ„czyć siÄ™ sukcesem. MusiaÅ‚a, bo wiary w jej uczestnikach byÅ‚o tyle, że… mogli niÄ… góry przenosić. Wszyscy czekali tylko na okno pogodowe, które pozwoli zrealizować marzenia. W poÅ‚owie lutego szczyt zaatakowali Bielecki z MaÅ‚kiem oraz Berbeka z Kowalskim. PierwszÄ… próbÄ™ zastopowaÅ‚a szczelina na wysokoÅ›ci nieco ponad 7800 m, drugÄ… huragan.

Czas mijał, himalaiści wiedzieli, że nie mają go zbyt dużo. Wiedzieli, że kolejny atak będzie prawdopodobnie atakiem ostatniej szansy. Opracowali dwa warianty.

Jeden zakÅ‚adaÅ‚ wyjÅ›cie z bazy w sobotÄ™, atak szczytowy w poniedziaÅ‚ek. Obawiali siÄ™ wietrznej niedzieli, tego, że stracÄ… mnóstwo siÅ‚, których zabraknie na decydujÄ…ce momenty.

Drugi wariant brzmiaÅ‚: wyjÅ›cie z bazy w niedzielÄ™, atak wczoraj. Aby siÄ™ powiódÅ‚, wszystko musiaÅ‚o uÅ‚ożyć siÄ™ idealnie, gdyż nie byÅ‚o marginesu bezpieczeÅ„stwa.

Zgodnie z dokÅ‚adnymi prognozami dziÅ› „bramy” (czyli korzystne okno pogodowe) wiodÄ…ce na Broad Peak siÄ™ zamknÄ…. Uczestnicy wyprawy nie chcieli dzielić siÄ™ na dwa zespoÅ‚y. Wyszli z zaÅ‚ożenia, że dziaÅ‚ajÄ…c w czwórkÄ™, majÄ… najwiÄ™ksze szanse na sukces. TrwaÅ‚y gorÄ…czkowe dyskusje, podczas których Wielicki musiaÅ‚ ogarnąć wszystkie problemy i podjąć optymalnÄ… decyzjÄ™. WiedziaÅ‚, że sam szczytu nie zaatakuje.

Ostatecznie wyruszyli w niedzielÄ™. W poniedziaÅ‚ek dotarli do obozu IV na wysokoÅ›ci 7400 m, gdzie spÄ™dzili noc. GodzinÄ™ decydujÄ…cego wyjÅ›cia uzależnili od temperatury. Przy zimniejszej niż minus 30 stopni Celsjusza planowali zaatakować okoÅ‚o póÅ‚nocy, by na szczycie zameldować siÄ™ w poÅ‚udnie. Ostatecznie Berbeka, Bielecki, MaÅ‚ek i Kowalski opuÅ›cili obóz o godzinie 5.15 czasu lokalnego. Po prawie szeÅ›ciu godzinach wspinaczki pokonali trudnÄ… szczelinÄ™ na wysokoÅ›ci ok. 7850 m, która skutecznie zagradzaÅ‚a drogÄ™ do przeÅ‚Ä™czy o wysokoÅ›ci 7900 metrów. Potem nastÄ…piÅ‚a dÅ‚uga cisza.

Artur Hajzer, kierownik programu „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015”, informowaÅ‚ tylko, że baza gÅ‚ówna nie ma kontaktu z atakujÄ…cymi.

– Możemy tylko gdybać i domyÅ›lać siÄ™, że trwa akcja górska, której nie można przeszkadzać (np. wyÅ›cig z ciemnoÅ›ciÄ…) nawet krótkim poÅ‚Ä…czeniem radiowym – przyznaÅ‚. Wreszcie pojawiÅ‚y siÄ™ wiadomoÅ›ci i to takie, na które wszyscy czekali. CaÅ‚y zespóÅ‚, a wiÄ™c czterech himalaistów, stanÄ…Å‚ na szczycie Broad Peak miÄ™dzy godzinÄ… 17.30 a 18.00 czasu lokalnego!

SpoÅ›ród bohaterów dnia najwiÄ™cej powodów do radoÅ›ci miaÅ‚ Berbeka. To nestor polskiego himalaizmu, który już raz byÅ‚ o krok od zdobycia Broak Peak zimÄ…. Przed ćwierćwieczem atakowaÅ‚ ten szczyt i zabrakÅ‚o mu… 23 metrów. Brzmi to niewiarygodnie, ale tak wÅ‚aÅ›nie byÅ‚o. Wielicki zaproponowaÅ‚, by Berbeka znalazÅ‚ siÄ™ w tegorocznej wyprawie i spróbowaÅ‚ swych siÅ‚ raz jeszcze. Tak siÄ™ staÅ‚o, tym razem ze szczęśliwym finaÅ‚em. Wczoraj dokonaÅ‚ trzeciego w karierze pierwszego zimowego wejÅ›cia na oÅ›miotysiÄ™cznik.

Broad Peak zostaÅ‚ zatem zdobyty, ale wyprawa siÄ™ nie zakoÅ„czyÅ‚a. Teraz przed czwórkÄ… Å›miaÅ‚ków kolejne wyzwanie, zdaniem wielu trudniejsze: zejÅ›cie. Noc Polacy spÄ™dzili w obozie IV, dziÅ› zacznÄ… schodzić do obozu II na 6200 metrów. – Gdy zejdÄ… do bazy, bÄ™dzie można powiedzieć o peÅ‚nym sukcesie – powiedziaÅ‚ Hajzer.

– Umówmy siÄ™: dziÅ› wiÄ™kszość ludzi woli jechać w góry w sezonie letnim, by wejść na szczyt przy w miarÄ™ dobrych warunkach. ZimÄ… wybierajÄ… siÄ™ ci, którzy chcÄ… zapisać jakÄ…Å› kartÄ™ historii i to w sensie ogólnym, nie swoim osobistym, ci, którzy posiadajÄ… wielkÄ… determinacjÄ™, chęć i wiarÄ™. Szanse wejÅ›cia na oÅ›miotysiÄ™czny szczyt zimÄ… sÄ… minimalne, wynoszÄ… pięć, góra dziesięć procent. JeÅ›li jeszcze weźmiemy, że z caÅ‚ej wyprawy zdobywa go zaledwie część Å›miaÅ‚ków, to wychodzÄ… naprawdÄ™ uÅ‚amki procentów – powiedziaÅ‚ nam niedawno Wielicki. Jednak tym razem Polacy znaleźli siÄ™ w gronie nielicznych szczęściarzy, którym siÄ™ powiodÅ‚o. Ponownie napisali historiÄ™.



Polacy jako pierwsi wspiÄ™li siÄ™ zimÄ… na dziesięć spoÅ›ród czternastu oÅ›miotysiÄ™czników. Poniżej daty, które warto pamiÄ™tać

17 lutego 1980 r. – Mount Everest (8848 m): Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy. NarodowÄ… wyprawÄ™ poprowadziÅ‚ Andrzej Zawada; pierwsze w ogóle wejÅ›cie zimÄ… na szczyt oÅ›miotysiÄ™czny.

12 stycznia 1984 r. – Manaslu (8156 m): Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski. Kierownikiem zakopiaÅ„skiej wyprawy byÅ‚ Lech Korniszewski.

21 stycznia 1985 r. – Dhaulagiri (8167 m): Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka. WyprawÄ… Gliwickiego Klubu Wysokogórskiego kierowaÅ‚ Adam Bilczewski.

12 lutego 1985 r. – Cho Oyu (8153 m): Berbeka i Maciej Pawlikowski. Kierownikiem polsko-kanadyjskiej ekspedycji byÅ‚ Zawada. Trzy dni później tÄ… samÄ… drogÄ… weszli Zygmunt Heinrich i Kukuczka.

11 stycznia 1986 r. – Kangczendzonga (8598 m): Wielicki i Kukuczka. Szefem wyprawy Gliwickiego Klubu Wysokogórskiego byÅ‚ Andrzej Machnik.

3 lutego 1987 r. – Annapurna (8091 m): Artur Hajzer i Kukuczka (kierownik wyprawy).

31 grudnia 1988 r. – Lhotse (8511 m): w noc sylwestrowÄ… stanÄ…Å‚ na szczycie Wielicki. Kierownikiem polsko-belgijskiej ekspedycji byÅ‚ Zawada.

14 stycznia 2005 r. – Shisha Pangma (8027 m): Piotr Morawski i Simone Moro (WÅ‚ochy). Kierownik wyprawy: Jan Szulc.

9 marca 2012 r. – Gasherbrum I (8068 m): Adam Bielecki, Janusz GoÅ‚Ä…b. Kierownik wyprawy: Hajzer.

5 marca 2013 r. – Broad Peak (8051 m): Berbeka, Bielecki, Tomasz Kowalski, Artur MaÅ‚ek. Szef ekspedycji: Wielicki.

Nasz Dziennik Åšroda, 6 marca 2013

Autor: jc