Biurokracja uderzy w polskich rolników?
Treść
Rząd planuje kolejny raz uszczelnić lukę w podatku VAT. Proponowane zmiany mogą jednak obarczyć nowymi obowiązkami rolników, którzy gromadzą zapasy paliw ciekłych na własny użytek. Zmianom sprzeciwia się Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Od początku swoich rządów Prawo i Sprawiedliwość wprowadza rozwiązania, które mają uszczelnić tzw. lukę VAT. Obecnie trwają prace nad projektem ustawy dotyczącej m.in. obrotu paliwami. Zgodnie z nowelizacją firmy transportowe, budowlane lub gospodarstwa rolne, będą traktowane tak samo jak zakładowa stacja paliw. Wyznacznikiem będzie ilość gromadzonego paliwa.
„Projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi; Stacja paliw ciekłych lub stacja kontenerowa, o łącznej pojemności zbiorników co najmniej 2,5 m³, a w przypadku gazu LPG co najmniej 4,5 m³, służąca do zaopatrywania w paliwa ciekłe pojazdów, w tym ciągników i maszyn rolniczych” – sygnalizuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Przeciwko zmianom protestuje Krajowa Rada Izb Rolniczych. Jak zaznacza jej prezes, Wiktor Szmulewicz, rozwiązania uderzą w gospodarstwa rolne, które gromadzą paliwa na własny użytek. Rolnicy będą musieli spełniać dodatkowe biurokratyczne wymogi.
– Stacja paliw musi mieć ustanowienie właściwe zbiornika, atestów różnych dodatkowych. To jest niepotrzebny dodatkowy wymóg, że ja muszę rejestrować stację paliw, jak nie prowadzę handlu, zużywam to dla własnych potrzeb – informuje prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Rolnicy będą musieli potwierdzać odbiór paliwa i miejsce jego dostarczania. Ich działania ma kontrolować Urząd Regulacji Energetyki. W rolnictwie nie ma szarej strefy – zapewnia Wiktor Szmulewicz.
– Żaden rolnik nie kupi paliwa bez faktury, ponieważ osoby, które są na podatku VAT, wówczas będą mieć zwrot tej należności, a ci co nie są vatowcami, mają pomoc z budżetu państwa na dopłatę do paliwa do hektara i do zwierząt, więc nie są zainteresowani kupnem ropy na czarnym rynku – dodaje Wiktor Szmulewicz.
Do załatwiania formalności będzie potrzebny internet, a na obszarach wiejskich wciąż nie jest on standardem. Mieszkańcy wsi to nierzadko osoby starsze, które mogą mieć problem z obsługą komputera – mówi ekspert ds. rolnictwa, Marek Wojciechowski.
– Polscy rolnicy będą mieli kolejne obciążenia, będą musieli wrzucać wszystkie dane do systemu, który zostanie stworzony po to, żeby ten system uszczelnić. Co do zasady te przepisy są słuszne, ale trzeba wyłączyć z ich obowiązywania czy też obowiązków, które nakładają na rolników – informuje ekspert ds. rolnictwa.
To nie pierwsza próba nałożenia na rolników dodatkowych, biurokratycznych obowiązków. W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wycofało się z wdrożenia unijnych przepisów dotyczących rejestracji drobiu hodowanego na własny użytek. To nie czas na kolejne utrudnienia – zawiadamia Janusz Gargała z rolniczej „Solidarności”. Rolnicy zmagają się ze spadkiem cen na rynkach zbóż.
– To wszystko trzeba przygotować od podstaw, czyli wszystko to, co tutaj wpływa, kontrolować, jaki jest zbyt tego zboża. Tego niestety nie ma i tutaj nie wiem, czy dojdzie do porozumienia – dodaje działacz rolniczej „Solidarności”.
We wtorek rolnicza „Solidarność” po raz kolejny spotka się z wicepremierem, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, Henrykiem Kowalczykiem. W przypadku braku porozumienia rolnicy mogą wznowić protesty. Rolników nie satysfakcjonują dopłaty do pszenicy i kukurydzy przygotowywane przez resort. Proponowane rekompensaty będą uzależnione od województwa i obejmą maksymalnie 50 hektarów upraw.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj