Bezradność UE wobec dostaw szczepionek
Treść
Podczas videoszczytu unijni przywódcy oświadczyli, że Unia Europejska musi pilnie przyspieszyć z produkcją i dystrybucją szczepionek, a także zwiększyć tempo szczepień. Wspólnota wciąż nie jest w stanie wyegzekwować zapisów umów, jakie podpisała z producentami szczepionek.
Unijni politycy mówią o trzeciej fali pandemii.
– Musimy uważać na nowe warianty koronawirusa, które się rozprzestrzeniają. Wariant brytyjski jest obecnie we wszystkich państwach członkowskich z wyjątkiem jednego. Wariant południowoafrykański występuje w 14 państwach, a wariant brazylijski w siedmiu – wskazała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Na tym etapie pandemii unijni liderzy mocno liczyli na szczepienia. Tu jednak Unia pokazuje słabość. Nie potrafi wyegzekwować od producentów szczepionek wcześniej zawartych umów. Dostawy preparatu są ograniczane i przesuwane w czasie. I choć w tej sprawie rośnie presja ze strony przywódców poszczególnych krajów, to politycy w Brukseli tylko bezradnie rozkładają ręce.
– Naszym głównym priorytetem jest obecnie przyspieszenie produkcji i dostarczanie szczepionek oraz szczepień w całej UE. Chcemy też większej przewidywalności i przejrzystości, aby firmy farmaceutyczne przestrzegały swoich zobowiązań – powiedział Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej.
Do tej pory co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało ponad 29 mln osób w UE, czyli około ośmiu proc. dorosłej populacji.
– Mamy przekonanie, że jesteśmy w stanie osiągnąć nasz cel i pod koniec lata zaoferujemy szczepienie 70 procentom populacji dorosłych – zapowiedziała Ursula von der Leyen.
Kontrowersje wzbudza sprawa tzw. paszportów szczepień, czyli świadectw, które mogą pozwolić osobom zaszczepionym na udogodnienia i zniesienie części ograniczeń związanych z epidemią. Szef Rady Europejskiej wskazał, że jest tutaj coraz większa zbieżność między unijnymi przywódcami. Unijni liderzy przyjęli też wspólne oświadczenie. Zawiera ono apel o utrzymanie rygorystycznych restrykcji przeciwepidemicznych, przyspieszenie dostaw szczepionek przeciw COVID-19 i ograniczenie podróży, które nie są niezbędne.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj
Tagi: szczepionki Unia Europejska