Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Batalia o suwerenność Polski

Treść

Polska liczy na wypracowanie kompromisu w sprawie mechanizmu praworządności. Jest na to czas do czwartku. Wtedy ma odbyć się spotkanie przywódców państw unijnych, na którym zapadną decyzje zarówno w sprawie uzależnienia wypłaty pieniędzy od praworządności, jak i przyjęcia samego budżetu. Wiele w tej sprawie zależy od Niemiec, które obecnie przewodzą Unii Europejskiej.

Rozporządzenie prezydencji niemieckiej oraz Parlamentu Europejskiego wiążące środki unijne z praworządnością ambasadorowie państw członkowskich przyjęli większością kwalifikowaną. Sprzeciwiły się Polska i Węgry, które jednocześnie zawetowały nowy unijny budżet oraz fundusz odbudowy.

To była reakcja na ograniczenie suwerenności obu państw – stwierdził na antenie TV Trwam minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

– Tak naprawdę przygotowano mechanizm politycznego i instytucjonalnego zniewalania państw, które nie chcą się podporządkować ośrodkom decyzyjnym w Unii Europejskiej – dodał Prokurator Generalny.

We wtorek o wecie rozmawiali ministrowie ds. europejskich. Jeszcze przed spotkaniem niemiecki minister Michael Roth zaznaczył, że konieczne są szybkie negocjacje odnośnie mechanizmu praworządności.

– Proszę wszystkich w UE o sprostanie odpowiedzialności. To nie jest czas na weto, ale na szybkie działania w duchu solidarności. Nasi ludzie zapłacą bardzo wysoką cenę za blokadę – oznajmił Michael Roth.

Minister ds. europejskich Konrad Szymański zauważył, że Unia Europejska nie powinna być zaskoczona wetem.

„Nikt nie powinien być zaskoczony wczorajszymi wydarzeniami, dlatego że wielokrotnie mówiliśmy, że to bardzo wątły kompromis i że Unia Europejska powinna być bardzo ostrożna w sprawie kompromisu” – zaznaczył Konrad Szymański.

Polski rząd liczy na propozycje zmian korygujących rozporządzenie w sprawie praworządności ze strony Niemiec. Mogą one paść w środę na spotkaniu przywódców państw. Zmiany wymagać będą uzgodnień pomiędzy Komisją Europejską, Parlamentem oraz w Radzie Unii.

– Jeżeli powstałby mechanizm, który byłby oparty o jednakowe kryteria dla wszystkich – jasne i z góry określone – wtedy myślę, że bylibyśmy gotowi do rozważenia, czy taki mechanizm zaakceptować – zauważył wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

O konieczności zmian mówił też prezydent Andrzej Duda.

– Dla mnie, także jako prawnika, sprawa jest jasna. Przepisy, które pozwalają na stosowanie pewnych sankcji, muszą być sformułowane w sposób jednoznaczny – podkreślał Andrzej Duda.

Jak zaznaczył Michał Wójcik, minister w kancelarii premiera i poseł Solidarnej Polski, trzeba odrzucić mechanizm praworządności w całości.

– Nie wyobrażamy sobie jakiegokolwiek liftingu rozporządzenia dotyczącego łączenia praworządności ze środkami unijnymi – oznajmił Michał Wójcik.

Wetu Polski i Węgier w sprawie budżetu sprzeciwia się opozycja, m.in. Koalicja Obywatelska.

– Wzywamy Radę Ministrów oraz premiera do zawarcia porozumienia w sprawie środków budżetowych, ale przede wszystkim przystąpienia do funduszu odbudowy – mówił europoseł Andrzej Halicki.

Holandia proponowała już, aby obejść weto, finansując wydatki przez porozumienia międzyrządowe.

Weto rządu popierają Polacy. Sondaż United Surveys wskazuje, że 57 proc. ankietowanych popiera weto wobec budżetu powiązanego z praworządnością. Przeciwko jest niespełna 20 procent ankietowanych.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 17

Autor: mj

Tagi: suwerenność Unia Europejska