Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Archiwum kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego trafiło do Biblioteki Narodowej w Warszawie

Treść

Do zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie dołączyło niemal kompletne archiwum słynnego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego. Wśród przekazanych materiałów znajdują się również prywatne korespondencje, w tym list od ówczesnego arcybiskupa Krakowa Karola Wojtyły.

Pierwsze rozmowy o przekazaniu archiwum do Biblioteki Narodowej odbyły się z samym mistrzem. Niestety, choroba kompozytora i jego śmierć, a później prace nad nieukończonymi dziełami przedłużyły ten proces.

– Mówimy o jednym z najlepszych i najbardziej znanych na świecie polskich kompozytorów, ale także dlatego, że jest kompletny niemal pod każdym względem. W tym archiwum są utwory od 1. do 85. Wszystkie opusy – poza dwoma – są tutaj obecne – podkreślił dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski.

Znajduje się tam m.in. III symfonia, dzięki której nazwisko Górecki jest powszechnie znane na całym świecie.

Jest to jedno z najcenniejszych archiwów muzycznych w Polsce – zaznaczył wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

– To jest archiwum szalenie ciekawe, cenne z punktu widzenia dziedzictwa kulturowego, ale także archiwum, które będzie żywe w tym sensie, że będzie dostępne badaczom, dostępne twórcom, tak jak to jest z całym zasobem biblioteki narodowej – wskazał wicepremier.

Wśród czystopisów każdego z utworów opatrzonych datą, a nawet godziną zakończenia dzieła, znajdują się również brudnopisy oraz inspiracje literackie.

– Uzupełniony jest o wersję brudnopisową, o wszystkie próby, dyskusje, skreślenia, dodatki. Do niektórych z nich dołączone są zeszyty z inspiracjami literackimi. To jest rzadki przypadek, kiedy tej klasy kompozytor zostawia tak pełne, tak wspaniałe archiwum, pokazujące sam proces twórczy – akcentował dr Tomasz Makowski.

Oprócz zapisów nutowych w archiwum znajduje się również prywatna korespondencja autora.

– List Karola Wojtyły do Góreckiego na niecały rok przed wyborem na Stolicę Piotrową, kiedy arcybiskup Krakowa zamawia utwór na rocznicę św. Stanisława. Znakomity mecenat z długą tradycją. utwór – jeden ze znakomitszych utworów – „Beatus vir” został faktycznie skomponowany – powiedział dr Tomasz Makowski.

Utwór towarzyszył również wizycie Jana Pawła II do Polski w 1987 r.

Henryk Mikołaj Górecki zmarł 12 listopada 2010 r.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 4 lutego 2018

Autor: mj

Tagi: Biblioteka Narodowa Henryk Mikołaj Górecki