Apel o zwiększenie nakładów na służbę zdrowia
Treść
Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia, to główny postulat przedstawicieli polskiego systemu opieki zdrowotnej, którzy domagają się ponadpartyjnych rozwiązań, będących lekarstwem na sytuację finansową i kadrową w systemie zdrowotnym naszego państwa.
System opieki zdrowotnej w Polsce od lat kuleje – zaznacza prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Andrzej Matyja.
– Rozmawiamy przez 20 lat, udając, że naprawiamy, a tak naprawdę tylko rozmawiamy, a system ochrony zdrowia jaki był, taki pozostaje – nieprzyjazny dla naszych chorych – mówi.
Niekorzystny jest także dla pracowników oraz pracodawców ochrony zdrowia – dodaje prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Waldemar Malinowski.
– Niejednokrotnie domagaliśmy się uregulowania sprawy wynagrodzeń, jeżeli chodzi o pracowników w ochronie zdrowia. Nie można w tej chwili czegoś planować, nie wiemy, czy mamy rozbudowywać, remontować, udoskonalać, kupować, bo tak naprawdę jako dyrektorzy szpitali nie wiemy co się wydarzy za trzy miesiące. Wiele oddziałów zawiesza swoją działalność. Za chwilę będą się te oddziały likwidowały w związku z tym, że nie będziemy mieli zabezpieczenia w kadrach medycznych – podkreśla Waldemar Malinowski.
– Mamy szalony, tragiczny odpływ tych kadr. Z najciężej chorymi w polskich szpitalach pracują najstarsi specjaliści. Młodzi ludzie nie chcą zatrudniać się do pracy z najcięższymi chorymi, natychmiast odchodzą z pracy – dodaje prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk.
Potrzeba tu radykalnej zmiany, która uleczy polski system opieki zdrowotnej. Stąd apel do polityków wszystkich partii.
– Ażeby wreszcie odpolitycznić ochronę zdrowia, ażeby wreszcie nie rozmawiać, bo ileż to było białych miasteczek, „okrągłych stołów”, wizji dla zdrowia, wspólnie dla zdrowia. Chcielibyśmy wreszcie usłyszeć przed zbliżającymi się wyborami propozycje rozwiązań długoterminowych wzrostu finansowania byśmy nie byli na szarym końcu Europy. Dosyć rozmów, oczekujemy konkretnych działań i propozycji – wskazuje Andrzej Matyja.
– Jeżeli w najbliższym czasie, ochrona zdrowia nie będzie tematem debaty wyborczej, to przez najbliższe cztery lata będziemy świadkami upadku tego sektora naszego państwa – podkreśla Jan Czarnecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.
Interesariusze w ochronie zdrowia zapowiadają skierowanie swojego apelu do prezydenta oraz premiera.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 23 sierpnia 2019
Autor: mj
Tagi: Andrzej Matyja apel Naczelna Izba Lekarska służba zdrowia