Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Apel o wzmocnienie wsparcia rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi

Treść

Publikacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. przesłanki eugenicznej wywołuje szereg dyskusji. Uzasadnienie wyroku skłania z kolei do refleksji nad wzmocnieniem wsparcia rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi.

Ponad trzy miesiące czekaliśmy ma uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej i jego publikacji w Dzienniku Ustaw RP.

– Oznacza to, że dzieci nienarodzone, które są podejrzewane o niepełnosprawność lub ciężką chorobę, mają zagwarantowane prawo do życia – podkreśla prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, Wojciech Zięba. [czytaj więcej]

Wokół pisemnego uzasadnienia wyroku pojawiają się jednak wątpliwości, jakoby odbiegało ono od treści ustnego uzasadnienia – takie stanowisko w zdaniu odrębnym wyraził sędzia Jarosław Wyrembak.

– Nie ma żadnej znaczącej różnicy pomiędzy ustnym orzeczeniem TK z października, a uzasadnieniem pisemnym, które zostało opublikowane w środę. W październiku sędziowie mówili na sali rozpraw, że prawo do życia jest podstawowym prawem człowieka i podlega konstytucyjnej ochronie także w fazie prenatalnej. Z kolei w środę, chociażby w punkcie 116 opublikowanego uzasadnienia czytamy, że prawo do życia jest podstawowym przymiotem człowieka – zaznacza Magdalena Guziak-Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Lewica już zapowiada projekt dopuszczający zabijanie dzieci poczętych na żądanie.

– Czekałyśmy na dobrą okazję. Taką okazję, dał nam tzw. Trybunał Konstytucyjny – oznajmia Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy.

O możliwości zabijania dzieci nienarodzonych ze względu na podejrzenie u nich ciężkich wad letalnych mówi także inicjatywa prezydencka. Również te słowa posła Zjednoczonej Prawicy, Marka Suskiego, budzą niepokój obrońców życia.

– Jest powołany zespół. W sytuacjach skrajnych, gdy jest płód bezczaszkowy, który nie ma szansy życia poza organizmem matki, to tutaj powinna być możliwość dokonania wyboru przez kobietę – przekonuje poseł Marek Suski.

Na razie to deklaracja pojedynczego posła, a nie całego obozu władzy.

Dzisiaj działania legislacyjne powinny iść w kierunku zapewnienia odpowiedniej pomocy i opieki zarówno rodzicom dzieci niepełnosprawnych, jak i samym dzieciom. (…) Wiem, że już zarówno Solidarna Polska, jak i Prawo i Sprawiedliwość ma swoje projekty w tej sprawie. Mam nadzieję, że jak najszybciej ujrzą one światło dzienne – podkreśla poseł Prawa i Sprawiedliwości, Anna Maria Siarkowska.

Chodzi tu m.in. o projekt ustawy o hospicjach perinatalnych przygotowany przez Solidarną Polskę czy kontynuację oraz rozszerzenie programu „Za Życiem”.

„Myślę, że to jest punkt, na którym dzisiaj powinniśmy się skoncentrować, czyli na dalszym rozwinięciu wprowadzonego kilka lat temu programu „Za Życiem”, aby jeszcze lepiej wspierał rodziny” – wskazuje wiceminister rodziny i polityki społecznej, Barbara Socha.

Rozszerzenie programu „Za Życiem” to obietnica PiS-u, która padła jeszcze w ubiegłym roku. Rozwiązania na rzecz rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi wysuwa także Instytut Ordo Iuris.

Wskazujemy na konieczność zapewnienia kompleksowej opieki nad kobietami w ciąży zagrożonej, w ciąży powikłanej, zgodnej z najwyższymi standardami wiedzy medycznej. (…) Prezentujemy także szereg rozwiązań prawnych, które będą umożliwiały opiekunom tych osób niepełnosprawnych prowadzenie normalnego życia na tyle, na ile jest to możliwe – mówi Karolina Pawłowska, dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Instytutu Ordo Iuris.

O swoim pakiecie dla życia zaprezentowanym w grudniu ubiegłego roku przypomina także Ruch Narodowy.

– Żądamy od rządu jasnych, konkretnych, zdecydowanych działań, które postuluje Ruch Narodowy – zaznacza Robert Winnicki z Konfederacji.

Pakiet składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy troski nad dziećmi, a druga wsparcia rodziców.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 28

Autor: mj

Tagi: dzieci niepełnosprawne pomoc rodzina rząd