Apel o szybkie procedowanie ustawy uniemożliwiającej cenzurę w internecie
Treść
Ordo Iuris oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich apelują do rządu o pilne procedowanie ustawy antycenzorskiej. Projekt zawiera szereg rozwiązań, które mają uniemożliwić dowolne moderowanie treści w internecie.
Rządowa ustawa w sprawie wolności słowa w internecie to odpowiedź na cenzurę, którą coraz częściej stosują globalne portale społecznościowe.
– Portale są w stanie wykluczyć z debaty publicznej nawet urzędującego prezydenta Stanów Zjednoczonych, nie mówiąc już o polskich dziennikarzach, o ks. abp. Marku Jędraszewskim czy niejednej internetowej telewizji, która wykroczyła poza pewien kanon polityczny – przypomina dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Ordo Iuris.
Instytut wraz ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich apelują do rządu, by jak najszybciej zajął się procedowaniem ustawy.
– Chcemy pokazać, że jest środowisko dziennikarskie, które wspiera rząd i Ministerstwo Sprawiedliwości w inicjatywie mającej doprowadzić do powstania ustawy gwarantującej wolność przepływu informacji w internecie – mówi Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Projekt zakłada powołanie Rady Wolności Słowa oraz możliwość odwołania się od decyzji o blokowaniu treści przez media społecznościowe.
– Nasza ustawa zakłada, że jeśli wypowiadamy się w mediach społecznościowych w sposób, który polski prawodawca określa jako zgodny i zgodność stwierdzą odpowiednie instytucje naszego państwa, to wtedy nie może dochodzić do cenzury – wskazuje wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta.
To, co szczególnie niepokoi, to fakt, że cenzurze w internecie podlegają przede wszystkim treści o konserwatywnym charakterze. Petycja Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Instytutu Ordo Iuris w sprawie szybkiego procedowania ustawy została złożona w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 26
Autor: mj
Tagi: cenzura internet Ordo Iuris