Apel lekarzy i pacjentów o równy dostęp do terapii w programach lekowych w chorobach neurologicznych
Treść
W Polsce wciąż brakuje równego dostępu do terapii w programach lekowych w chorobach neurologicznych. Lekarze i pacjenci apelują do rządu o pilne zajęcie się sprawą.
Neurologia bliżej niż myślisz – poprzez taką akcje edukacyjną przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Neurologicznego chcą szerzej informować Polaków na temat chorób neurologicznych – zapobiegania, objawów, sposobów leczenia i metod rehabilitacji.
– Jest to nowoczesna dziedzina zajmująca się bardzo wieloma chorobami, takimi jak: udar mózgu, padaczka, stwardnienie rozsiane, migrena, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera. Można by wymieniać te dziedziny długo i ta dziedzina stała się obszerna – wyjaśnił dr hab. nauk medycznych Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Dziedzina ta stała się też bardzo nowoczesna. Mimo wszystko sytuacja polskiej neurologii nie jest dobra, a liczba osób chorych wciąż rośnie.
– Mamy rocznie około 60-80 tysięcy udarów w naszym kraju. Dotyczy to obecnie coraz częściej młodszych ludzi i to też jest nowe zjawisko. Tryb życia, ekspozycja na stres, na różne czynniki środowiskowe sprawiają, że chorujemy coraz wcześniej – wskazał prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, kierownik katedry i kliniki neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Od 40 do 60 tysięcy chorych na stwardnienie rozsiane, 300 tysięcy chorych na Alzheimera i około 100 tysięcy z chorobą Parkinsona. Z zaburzeniami określanymi szeroko jako choroby mózgu żyje w Europie około 200 milionów ludzi i liczba ta wciąż wzrasta.
– Dynamika zachorowalności na choroby mózgu jest porażająca. Rozmawiamy o tym w Europie bardzo intensywnie. Dyskusja o potrzebach i wyzwaniach, jakie stoją przed neurologią i psychiatrią, staje się oczkiem ochrony wszystkich systemów ochrony zdrowia. A motywem do tego, aby ten temat wynieść w centrum uwagi regulatorów i twórców systemów ochrony zdrowia są właśnie koszty – zaznaczyła dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, wiceprzewodnicząca rady NFZ.
Zgodnie z szacunkami Europejskiej Rady Mózgu, całkowity koszt leczenia chorób mózgu w 30 krajach europejskich wzrósł z 386 mld euro w 2004 r. do 798 mld euro w 2010 roku. Oznacza to, że koszty związane z chorobami mózgu są wyższe niż suma kosztów wynikających z chorób nowotworowych, sercowo-naczyniowych i cukrzycy.
– Kolejny wielki problem, który też jest jednym z głównych powodów, dla którego się dzisiaj spotykamy, to kryzys kadrowy w polskiej neurologii – powiedział dr hab. n. med. Jarosław Sławek.
Jeżeli rezydenci nie zaczną się kształcić w tej specjalizacji, to przy rosnącej liczbie pacjentów z chorobami mózgu wkrótce zabraknie lekarzy do pracy. Konieczne są zmiany systemowe, w tym uznanie neurologii za specjalizację priorytetową.
– Zainwestowanie w nowe leki, w nowe technologie sprawia, że pacjenci funkcjonują. To samo z SM, to samo z chorobą Alzheimera. Wiemy, że pacjenci na Zachodzie już nie są umieszczani w zakładach opiekuńczych. Oni jak najdłużej mają funkcjonować w domach wokół rodziny i przyjaciół – wskazał prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak.
Niestety, w Polsce wciąż brakuje równego dostępu do terapii w programach lekowych. Ta sytuacja zdecydowanie wymaga poprawy i wprowadzenia zmian systemowych. To jest właśnie apel do Ministerstwa Zdrowia.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 25 listopada 2018
Autor: mj