Akcja ,,Kupuj świadomie polski produkt"
Treść
Ruszyła akcja „Kupuj świadomie polski produkt”. Jej celem jest promocja żywności wytwarzanej przez rodzimych producentów. Wielu z nich jest w trudnej sytuacji w związku z ograniczeniem eksportu. Nasze codzienne wybory w sklepach mogą im pomóc.
Sytuacja na rynku rolnym jest trudna. Rolnicy mają coraz większe problemy ze sprzedażą swoich produktów, m.in. drobiu – wskazuje Dariusz Goszczyński z Krajowej Rady Drobiarstwa.
– Wraz z epidemią koronawirusa i zamknięciem w Unii Europejskiej restauracji, hoteli, gastronomii, również możliwość sprzedaży na ten rynek została bardzo mocno ograniczona – mówi Dariusz Goszczyński.
Podobna sytuacja jest w sektorze żywca wołowego – dodaje Monika Przeworska, wicedyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.
– Około 80 proc. wołowiny produkowanej w Polsce jest faktycznie kierowana na eksport, a jednym z największych odbiorców polskiej wołowiny były Włochy. Wszyscy doskonale wiemy, jak sytuacja w tamtym państwie się kształtuje – zaznacza Monika Przeworska.
Na razie nie ma większych problemów ze sprzedażą mleka. Martwimy się jednak co dalej – mówi hodowca bydła mlecznego i mięsnego Konrad Krupiński.
– Nikt nie może mi zagwarantować, że cena mleka nie spadnie, ponieważ sprzedaż na eksport na Europę powoli staje – wskazuje Konrad Krupiński.
Znacząco spadła sprzedaż mleka w proszku i innych produktów mleczarskich do Chin. Dla wielu gospodarstw wstrzymanie eksportu jest bardzo dotkliwe – podkreśla ekonomista dr Grzegorz Piątkowski.
– Ograniczenie przychodów ze sprzedaży za granicę może zagrozić pewnym gospodarstwom rolnym, pewnym przedsiębiorstwom rolnym – zauważa dr Grzegorz Piątkowski.
Dlatego w tym trudnym okresie kluczowe jest wspieranie rodzimych producentów przez polskich konsumentów. Taki jest cel akcji „Kupuj świadomie polski produkt” – mówi Szczepan Wójcik, prezes instytutu Gospodarki Rolnej.
– Po co kupować produkty sprowadzane z zagranicy, nie do końca wiadomego pochodzenia, jak możemy kupić polskie, zdrowe, a jednocześnie pomagać rodzimej gospodarce – zaznacza Szczepan Wójcik.
Akcję poparł prezydent Andrzej Duda
– Apelujemy do wszystkich, aby w czasie robienia zakupów zwracali uwagę na to, gdzie wyprodukowane jest to, co kupują i aby starali się, mając do wyboru różne produkty na sklepowych półkach, wybierać te, które zostały wyprodukowane w naszym kraju – mówi prezydent Andrzej Duda.
Polacy kupując polską żywność dokonują racjonalnego wyboru – podkreśla minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
– Kupując tę żywność wspieramy polskie rolnictwo – zaznacza minister Jan Krzysztof Ardanowski.
To wsparcie właśnie teraz jest bardzo potrzebne. Rolnicy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe kraju.
– Dzięki pracy, dzięki trudowi polskich rolników nie musimy się martwić o to, czy będzie żywność na polskim rynku, czy nie – wskazuje prezydent Andrzej Duda.
Problemy w rolnictwie nie spowolniły jednak produkcji. Rolnicy nadal ciężko pracują – podkreśla Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izby Rolniczych.
– Dziękujemy za to, że są różne gwarancje, zapowiedzi pomocy finansowej, żeby upłynnić tę płynność finansową. I to jest dzisiaj ważne. Nie poddajemy się, pracujemy – mówi Wiktor Szmulewicz.
Rolnictwo to jedna z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki. Tylko w ub.r. wartość eksportu rolnego przekroczyła 31 mld euro.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 6 kwietnia 2020
Autor: mj