Agencja S&P obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Polski
Treść
Ministerstwo Finansów decyzję agencji oceniło jako niezrozumiałą z punktu widzenia analizy ekonomicznej i finansowej. Resort podkreśla w komunikacie, że projekcje Banku Światowego pokazują, iż Polska osiągnie najwyższy wzrost PKB w regionie. Dodaje, że podobną ocenę Polski zaprezentował Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Dr Marian Szołucha, ekonomista z Forum dla Wolności i Rozwoju, mówi, że pomimo wielu spektakularnych pomyłek w ocenach agencji raitingowych, Polska powinna zabiegać o dobrą ocenę wiarygodności kredytowej.
– Nie możemy abstrahować od faktu, że inwestorzy giełdowi – i w ogóle finansowi – na całym świecie biorą ciągle bardzo poważnie pod uwagę ratingi. Nie możemy tego nie zauważyć. Możemy krytykować te agencje, możemy nawet uważać je za niewiarygodne, ale nie możemy sądzić, że pozostaje to bez wpływu na naszą rzeczywistość, na polską gospodarkę, również na finanse publiczne. Bezpośredni wpływ oczywiście ma to obniżenie ratingu Polski głównie na kurs walutowy i na nasz rynek kapitałowy, tzn. na giełdę. O tym przekonamy się pewnie w poniedziałek – zaznacza ekonomista.
Eksperci wskazują, że konsekwencją obniżenia ratingu Polski może być wzrost kosztów obsługi długu zagranicznego, który jest zaciągany w obcych walutach. Od lutego ubiegłego roku ocena polskiej wiarygodności w agencji S&P była pozytywna.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 16 stycznia 2016
Autor: mj