Przejdź do treści
Przejdź do stopki

A. Plucińska: Polacy szczególnie umiłowali sobie dziękczynny i przebłagalny post na pamiątkę Wieczerzy Pańskiej

Treść

Na pamiątkę Wieczerzy Pańskiej, po powrocie ze świątyni, wszyscy zasiadali do postnej kolacji. Polacy słynęli z postu ilościowego i jakościowego. Polacy pościli ponad 200 dni w roku. Ofiarowano je jako dziękczynienie i przebłaganie – powiedziała w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja, wspominając dawne zwyczaje Wielkiego Czwartku, kulturoznawca i etnograf Aldona Plucińska.

Dawniej wierni przygotowywali się na nadejście Triduum Paschalnego przez obrzędy tzw. „ciemnej liturgii”. Był to wstęp do przeżywania męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

– W przeszłości nasi przodkowie uczestniczyli w Wielką Środę w tzw. „liturgii ciemnej”. Wierni przychodzili do kościoła. Kapłani odśpiewywali psalmy, gaszono światło, a wychodzący duchowni uderzali brewiarzami w ławki. W ten sposób pokazywano, że będą następowały zmiany, że nadejdzie czas światła. Chłopcy wchodzili na wieżę kościelną i zrzucali z niej palącą się kukłę Judasza. To był taki wstęp do Triduum Paschalnego – wyjaśniła Aldola Plucińska.

Triduum Paschalne rozpoczyna Wielki Czwartek. Jest to wspomnienie ostatniej wieczerzy i ustanowienia sakramentu Eucharystii oraz kapłaństwa.

– Wielki Czwartek, ten jeden z tych pierwszych świętych dni, gdzie część prac i obrzędów była podzielona. Tzn. owszem, koncentrowano się w przestrzeni sacrum, jakim jest dom, ale cały ten czas poświęcano na tym, żeby przeżyć Mszę Wieczerzy Pańskiej. W domu przysłaniano nie tylko krzyże, ale też lustra, a ubiór był nieco ciemniejszy. Były to przygotowania do autentycznego przeżycia tej Mszy – powiedziała Aldona Plucińska.

– Pojawia się podczas niej moment mycia stóp. Nasi przodkowie to czynili, szczególnie na dworach królewskich. Po obmyciu mężczyznom tych stóp gospodarz przekazywał im dar, który był jałmużną – dodała.

Wielką rolę w przygotowaniach do Zmartwychwstania Jezusa miał post, który Polacy umiłowali sobie w szczególności.

– Na pamiątkę Wieczerzy Pańskiej, po powrocie ze świątyni, wszyscy zasiadali do postnej kolacji. Polacy słynęli z postu ilościowego i jakościowego. Polacy pościli ponad 200 dni w roku. Ofiarowano je jako dziękczynienie i przebłaganie – zaznaczyła Aldona Plucińska.

Całą rozmowę z Aktualności dnia można odsłuchać [tutaj].

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 29 marca 2018

Autor: mj

Tagi: A. Plucińska Polacy