Przejdź do treści
Przejdź do stopki

97. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Treść

Dziś obchodzimy 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w całym kraju odbędą się uroczyste Msze św., marsze i koncerty patriotyczne.

To jedno z najważniejszych świąt narodowych upamiętniających odzyskanie wolności po 123 latach zaborów. Jan Józef Kasprzyk, historyk, podkreśla, że jest to święto, które jednoczy wszystkich Polaków.

– Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Zaczęła budować jeden organizm państwowy z trzech odrębnych organizmów, bo takim były trzy zabory. Bardzo szybko odbudowała wspólnotę. W związku z tym warto do tego wydarzenia nawiązywać, dlatego, że jest to dobry przykład na to, że starania wszystkich rodaków, solidarne podejście do spraw niepodległości i wolności, że budowanie tej wspólnoty to było to, co skończyło się sukcesem 11 listopada 1918 r. Warto zwrócić uwagę, że wtedy politycy, których wiele różniło, stanęli na wysokości zadania i połączyli swoje siły działając na różnych polach, aby służyć niepodległości. To jest święto, które nas wszystkich będzie jednoczyło i miejmy nadzieję, że jednoczyć będzie stale – podkreśla Jan Józef Kasprzyk.   

Prezydent Polski Andrzej Duda o godz. 9.00 weźmie udział w Eucharystii za Ojczyznę sprawowanej w Kościele Św. Krzyża w Warszawie. Mszy Św. będzie przewodniczył ks. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

W Belwederze Prezydent wręczy dziś także odznaczenia państwowe. W południe weźmie udział w odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Ulicami stolicy – jak co roku – przejdzie także Marsz Niepodległości. Poprzedzi go Eucharystia w parafii św. Barbary o godz. 12.00  .

Marsz wyruszy z ronda im. Romana Dmowskiego o godz. 14.00. Zgromadzeni przejdą Alejami Jerozolimskimi do Ronda de Gauelle’a i dalej przez Most Poniatowskiego do Ronda Waszyngtona. Marsz zakończy się na błoniach wokół Stadionu Narodowego.

W tym roku przejdzie on pod hasłem „Polska dla Polaków, Polacy dla Polski”. Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego, członek stowarzyszenia Marsz Niepodległości, podkreśla, ze to hasło ma wyrażać jedną zasadniczą prawdę, że gospodarzem w naszym kraju jest naród.

– Naród, jako jedyny, ma w pełni suwerenne prawo decydować o tym, w jakim kierunku zmierza i rozwija się kraj. Nie może być tak, że obce ośrodki narzucają nam cokolwiek, tak jak np. ma to miejsce jeśli chodzi o Unię Europejską i obowiązkowe kwoty nielegalnych imigrantów. W tym roku hasło jest przypomnieniem tego, co jest fundamentalne w demokratycznym państwie narodowym. Zapraszamy wszystkich, którym bliska jest tożsamość narodowa, pojęcie suwerenności państwowej – mówi Winnicki.  

Mszę św. z kościoła Św. Krzyża i marsz będzie transmitowała TV Trwam. 11 listopada każdy z nas powinien pamiętać o wywieszaniu flagi.

Dr Krzysztof Kawęcki, historyk, podkreśla, że o ojczyźnie należy pamiętać i troszczyć się o nią każdego dnia.

– Oczywiście naszym obowiązkiem jest wywieszenie flag biało-czerwonych w tym dniu, ale to oczywiście, bo to byłoby oczywiście zdecydowanie za mało. To jest pewien taki symbol. Troska o tę niepodległość po prostu powinna wyrażać się w codziennej postawie, w rozumieniu pewnych kwestii, także politycznych i pamięcią historyczną – zwraca uwagę dr Krzysztof Kawęcki.  

Politycy PiS-u, z prezesem tej partii Jarosławem Kaczyńskim, wezmą dziś udział w społecznych obchodach Święta Niepodległości w Krakowie.

O godz. 16.30 rozpocznie się Msza św. na Wawelu. Eucharystii będzie przewodniczył ks. kard Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Po Mszy św. prezes PiS-u Jarosław Kaczyński złoży kwiaty na grobie marszałka Józefa Piłsudzkiego, a także pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.  Następnie zgromadzeni udadzą się przed Krzyż Katyński.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 11 listopada 2015

Autor: mj