Przejdź do treści
Przejdź do stopki

37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Treść

Przypada dziś 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Prezydent RP Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe działaczom opozycji antykomunistycznej. Stan wojenny uderzył przede wszystkim w członków „Solidarności”.

13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski poinformował o utworzeniu Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na terenie całego kraju stanu wojennego. Już w noc poprzedzającą to wydarzenie rozpoczęły się zatrzymania działaczy opozycji i „Solidarności”. Represje dotknęły łącznie kilkanaście tysięcy osób, około 100 osób straciło życie.

Arkadiusz Kazański z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku zwraca uwagę, jak ważna jest pamięć o tamtych wydarzeniach.

– Warto pamiętać, że takie wydarzenia, jak stan wojenny miały w Polsce miejsce; że legalnie działała organizacja ciesząca się masowym poparciem Polaków, którzy po wielu latach życia w komunistycznej niewoli odzyskali nadzieję na życie w wolnym, niepodległym państwie. Ta nadzieja została brutalnie zniszczona 13 grudnia 1981 r. Warto też pamiętać o ofiarach stanu wojennego – podkreśla Arkadiusz Kazański.

Pracownik IPN-u przypomniał też, że osoby, które były odpowiedzialne za pacyfikację robotników nie poniosły odpowiedzialności.

Instytut zachęca dziś wszystkich do wzięcia udziału w akcji „Zapal Światło Wolności”. Do inicjatywy może przyłączyć się każdy, zapalając świecę o godz. 19.30 w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.

13 grudnia każdego roku w wielu miastach Polski odbywają się także liczne marsze, pikiety, konferencje i inscenizacje. Tego dnia modlimy się także za ofiary.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 13 grudnia 2018

Autor: mj

Tagi: 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce