3.tura międzyresortowych uzgodnień ws. projektu ustawy o jawności życia publicznego - w tym tygodniu
Treść
W tym tygodniu odbędą się międzyresortowe uzgodnienia ws. projektu ustawy o jawności życia publicznego. Podczas dotychczasowych dwóch tur konsultacji publicznych do propozycji zgłoszono kilkaset uwag.
W trzeciej wersji projektu ustawy uwzględniono m.in. uwagi dotyczące definicji informacji publicznej przetworzonej. Doprecyzowano również kilka przepisów, w tym także definicję tzw. sygnalisty. Istotną zmianą – w stosunku do pierwotnego tekstu – jest ograniczenie katalogu osób, których oświadczenia majątkowe będą jawne.
Maciej Wąsik, zastępca koordynatora służb specjalnych, podkreśla, że kluczowe kierunki ustawy się nie zmieniły.
– Zmieniamy różne akcenty, różne rozwiązania techniczne, natomiast wszystko co najważniejsze w tej ustawie zostanie. Ustawa jest uzgodniona politycznie. Trzeba rozmawiać zarówno ze stroną społeczną, jak i trzeba robić uzgodnienia międzyresortowe, bo resorty przedstawiają argumenty na różne rozwiązania, że np. można coś zrobić inaczej, lepiej, mniej lub bardziej mocno. Cieszę się, że zarówno strona samorządowa, jak i społeczna zgłosiły dużo uwag. Te uwagi sprawiają, że ustawa będzie lepsza i praktyczniejsza. Jesteśmy otwarci na racjonalne rozwiązania. Myślę, że główne kierunki pozostają niezmienione, a dopracowujemy tylko technikalia – zaznacza Maciej Wąsik.
Projekt ustawy o jawności życia publicznego został przedstawiony 23 października. Przewiduje on m.in. stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym oraz nowy wzór jawnych i jednakowych dla wszystkich zobowiązanych oświadczeń majątkowych.
Projekt reguluje też status sygnalisty, który za informacje o nieprawidłowościach uzyska ochronę zawodową i prawną. Zgodnie z założeniami miałaby wejść w życie 1 marca 2018 r.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 18 grudnia 2017
Autor: mj